Jak rozpoznać pizzę, która jest doskonała

Niełatwo chyba pokazać człowieka, który nie jada pizzy. Zróżnicowanie dodatków i smaków gwarantuje, że niemal każdy znajdzie coś w swoim guście. Każdy ma osobiste preferencje, dlatego też trudno się dziwić, że nie każdą pizzę uznamy za smaczną. Dysproporcja w smaku da się niestety dostrzec nawet jeśli wybieramy takie same dodatki. Każda pizzeria przygotowuje pizzę zgodnie z własnymi przepisami, tradycją i techniką wypiekania. Z tego względu to nie reguła, że, nawet przy zamówieniu pizzy „tej co zawsze”, ale w innym miejscu, osiągniemy taki sam smak. Po czym poznać, że pizza jest smaczna? O tym decyduje kilka czynników w czasie przygotowania.

Doskonałe ciasto na pizzę – jak je przygotować?

Doskonałe ciasto na pizzę to baza smaku. Osiągnięcie doskonałej masy jest jednak szczególnym wzywaniem, które stoi przed każdym, kto planuje wyrobić najlepszą pizzę. Bez względu na to, czy wolimy grubsze czy cieńsze ciasto, pizza powinna być sprężysta, ale jednocześnie chrupka. Oprócz tego, nie może łamać się po wypieczeniu. Tym, co decyduje o tym, że ciasto na pizzę jest doskonałe są 3 składniki. Głównie trzeba zaopatrzyć w dobrą mąkę. Porządnej jakości mąka, a więc o typie jak najniższej liczbowej wartości. Im wyższa wartość (np. w typie 650), tym niższa jakość produktu. Najznakomitsze pizzernie stosują włoską mąkę o typie równym 00.

Kluczowym składnikiem jest również dobry drożdżowy zaczyn. Konieczne jest w tym wypadku użycie świeżych drożdży. Suche drożdże są mniej wartościowe, dlatego, jeżeli zależy nam na doskonałym cieście, powinno się stosować świeże składniki. Ponadto, drożdżowy zaczyn potrzebuje dołączenia odrobiny soli i cukru. Biorąc pod uwagę to, czy zależy nam na chrupkim czy grubszym cieście, trzeba dobrać ilość cukru i soli. Ciasto chrupkie robi się na skutek równo wymierzonej proporcji cukru i soli, grubsze – kiedy do ciasta dołączymy nieco mniej soli niż cukru. Sporządzony drożdżowy zaczyn musi trochę „poodpoczywać”, by wyrosnąć, przez co to całkiem konieczny element, o którym nie wolno zapominać.

Żeby sprawić, by pizza wyszła dobra, trzeba dołączyć do ciasta jeszcze jeden wyjątkowy składnik. Jest nim najlepiej jak najwyższej jakości oliwa. Ile trzeba wlać oliwy zależy od przepisu, ale pewne jest, że ten produkt nadaje smaku, wilgoci i chrupkości. Czy użycie tych elementów spowoduje, że pizza będzie idealna? Tak! Należy więc zwrócić uwagę na to, by dobrze wyrobić ciasto. Zazwyczaj po wyrobieniu powinno być sprężyste, gładkie, a po uciśnięciu, powinno wrócić do swojej formy. Jeżeli tak się nie dzieje, należy odłożyć je na trochę i pozwolić wciąż drożdżom pracować.

Jak osiągnąć dobry smak pizzy?

W tym zakresie każdy musi pomyśleć o swoich ulubionych produktach. Jak wiadomo każdy lubi inne składniki, jednak niezależnie od tego, które składniki wolimy, każdy z nich powinien być dobrej jakości. Najświeższe składniki to gwarancja dobrego smaku oraz jakości. Z tego względu dobierając pizzerię albo przygotowując pizzę samodzielnie w domu, trzeba to sprawdzić. Równie istotna jest ilość dodatków. Choć wielu z nas pragnie oddziaływać na swoje smakowe kubki i dopasowywać jak najwięcej wybranych składników, najlepsza pizza ma nie więcej niż 4 składniki. Mniejsza liczba składników jest ważna patrząc na wagę i ciągle gwarantuje sporo możliwości dla walorów smakowych. Im większa ilość składników, tym bardziej ciasto jest przygniecione, a przez to może się zapaść i spłaszczyć się i nie będzie już tak doskonałe.

Wielki wpływ na dobry smak pizzy ma sos. Dobry sos do pizzy powstaje z pomodorowej passaty. Puszkowane pomidory i pomodorowy koncentrat wsiąkną w ciasto. Jeśli tak się stanie, za mokre ciasto słabo urośnie, nie najlepiej się wypiecze, a oprócz tego utraci kruchość. Z sosem nie warto przesadzać i nie kłaść za dużo. Warto go przyrządzić trochę wcześniej, żeby nabrał mocy, intensywnego smaku i aromatu.

Metoda wypiekania doskonałej pizzy

Co sprawia, że pizza ma dobry smak i intensywny aromat? Oczywiście sposób jej wypiekania. W różnych pizzeriach wykorzystywane są w tym celu kamienne piece albo te opalane drewnem. Bardzo wysoka temperatura takich pieców powoduje, że pizza piecze się w parę minut, ciasto pozostaje sprężyste i chrupkie, a same składniki oddają swój pyszny smak, nie stając się w tym czasie spalone lub gumowe.

To oznacza, że im wyższa temperatura w trakcie wypiekania pizzy, tym korzystniej. Dość trudno sobie wyobrazić instalowanie pieca kamiennego w domu, dlatego tak często wybieramy się do ulubionej pizzerii albo decydujemy się na zakup pizzy z dowozem do domu. Co robić kiedy chcemy przyrządzić najlepszą pizzę w domowych warunkach? Możliwości piekarnika mogą nie być wystarczające, dlatego dostępne są do kupienia specjalne kamienie do pieczenia pizzy. Trzeba go rozgrzać w piekarniku i na nim upiec właśną dobrą domową pizzę.

Pewnie w domu nie otrzymamy efektu jak z pizzerii, jednak będzie on mocno podobny i pizza na pewno będzie miała dobry smak. Za sprawą tego, że kamień wyciąga wilgoć ciasta, a tym samym zmniejsza jej czas pieczenia. W ten sposób ciasto pozostaje kruche i sprężyste, a wybrane składniki nie tracą na wartości i zapewniają pyszny smak.

http://www.pizza-torun.pl

Strona używa cookies
Ok