Jak założyć oraz używać elektronicznego podpisu kwalifikowanego?

Proces osiągnięcia elektronicznego podpisu kwalifikowanego nie jest bardzo trudna. W kilku łatwych krokach da się uzyskać indywidualny elektroniczny podpis kwalifikowany, przypisany tylko jednej osobie. Jak założyć osobisty elektroniczny podpis kwalifikowany? Potrzeba tylko zakupić komplet składający się z oprogramowania, czytnika i karty, a w następnej kolejności uruchomić program w wybranym komputerze. Finalnym elementem jest zatwierdzenie tożsamości w siedzibie sklepu. Spotkanie jest potrzebne do założenia swojego elektronicznego podpisu kwalifikowanego, dlatego że to poprzez spotkanie firma dystrybuująca certyfikaty zatwierdza, że odpowiednia, niepodszywająca się pod kogoś innego, osoba będzie korzystała z podpisu.

Gdy jednak wszelkie formalności będą dokończone z indywidualnego e-podpisu można korzystać bez ograniczeń na zatwierdzony okres. Upływ daty ważności da się wskazać samodzielnie. Kupując komplet decydujemy, czy oczekujemy elektronicznego podpisu  na rok, dwa czy trzy lata. Po tym czasie wystarczy odnowić swój podpis oraz dalej używać go bez przeszkód. Aby móc bezpiecznie używać podpisu kwalifikowanego potrzebnych jest kilka czynników, które decydują o odpowiednim nanoszeniu podpisu.

Z czego składa się bezpieczny własny elektroniczny certyfikat kwalifikowany?

Głównym narzędziem, niezbędnym, żeby móc używać elektronicznego podpisu kwalifikowanego jest komplet nabyty w sklepie producenta lub jego partnerów. Przeważnie w zestawie są: oprogramowanie komputerowe służące obsłudze elektronicznego podpisu kwalifikowanego, kryptograficzna karta oraz czytnik lub token.

Ponadto do każdego elektronicznego podpisu kwalifikowanego przypisane są dwa różne kody PUK oraz PIN. Są one konieczne do odpowiedniego stosowania elektronicznego podpisu kwalifikowanego. Kod PIN konieczny będzie przy podpisywaniu plików, z kolei kod PUK stanowi ochrona w razie jeśli wprowadzony kod PIN został 3-krotnie wpisany niepoprawnie oraz w ten sposób e-podpis był zablokowany. Dobry kod PIN nadawany przy podpisach elektronicznych z reguły zawiera od 6 do 8 cyfr. To ważne, żeby zatrzymać kod PIN tylko dla siebie. W razie potrzeby kod PIN da się nadać na nowo.

Posiadając tak samo token lub czytnik oraz kod PIN, da się sygnować pliki, dlatego przekazanie ich w niepowołane ręce może sposowdować pojawienie się kłopotów. Powodem tego jest to, że elektroniczny podpis kwalifikowany ma równą siłę prawną, co odręczny podpis. W sytuacji utraty któregoś z części zestawu do składania elektronicznego podpisu kwalifikowanego, trzeba natychmiast zgłosić się do centrum certyfikacji, w celu dezaktywowania podpisu, żeby nie użyła go inna osoba. Kwestie bezpieczeństwa są tu podstawą, ze względu na to trzeba zachować ostrożność.

Jak podpisać dokument?

Używanie elektronicznego podpisu kwalifikowanego nie należy do trudnych czynności. Wykupienie własnego e-podpisu pozwala na sygnowanie dokumentów w różnych formatach. Dedykowane do obsługi oprogramowanie pozwala na używanie podpisu w kilku programach: wspaniale przystosowany do pracy jest np. z programem Płatnik.

Dla przykładu pliki PDF można sygnować przez aplikację do ich odczytywania: Adobe Reader. Wystarczy otworzyć właściwy dokument oraz wyszukać opcję pośród wgranych certyfikatów. Trzeba wybrać swój osobisty podpis elektroniczny, a za tym sprawdzić, czy jest on poprawny. Kiedy wszystko jest gotowe trzeba potwierdzić zmiany, przy tym wskazując folder zapisu. Po tych czynnościach niezbędny będzie kod PIN, którym zostanie zatwierdzone złożenie podpisu. Po zapisaniu, dokument jest podpisany.

Jak powinien wyglądać właściwie podpisany dokument?

To, czy dokument jest dobrze podpisany da się szybko sprawdzić przez program lub przez aplikację do odczytu plików PDF. Wszystko dzięki opcji przenoszenia informacji o autorze. Program pokazuje zawarte dane na temat podpisu oraz osoby, która podpisała dokument. Aby odpowiednio podpisać dokument elektroniczny, trzeba podążać za instrukcją. W narzędziach oprogramowania muszą być dostępne narzędzia, także opcje połączone z certyfikatami kwalifikowanymi. Należy pośród dostępnych certyfikatów wskazać osobisty, a następnie sprawdzić, czy dane się zgadzają. Jeżeli tak, trzeba wskazać opcję „podpisz dokument” oraz zatwierdzić swoje czynności przez wprowadzenie poprawnego kodu PIN. Od teraz dokument jest podpisany pełnoprawnym elektronicznym podpisem kwalifikowanym.

Warto jednak mieć na uwadze, że elektroniczny podpis kwalifikowany ma równą siłę prawną, co podpis odręczny. Ze względu na to, trzeba sygnować tylko takie pliki, których pochodzenia oraz wiarygodności jesteśmy pewni. Zwłaszcza, jeśli są to pliki potwierdzające współpracę z kontrahentem.

Koszt  podpisu elektronicznego

Aby przedstawić koszt podpisu elektronicznego, trzeba pomyśleć, jak będziemy korzystać oraz jak długi okres czasu będziemy potrzebować e-podpisu. Finalizując zakup warto wskazać, jakim sprzętem planujemy się posługiwać – to jest, które elementy będzie zawierał wybrany komplet oprócz samego programu obsługującego podpis – a także jego data ważności ważności. Własny elektroniczny certyfikat kwalifikowany da się wykupić na 1 rok, 2 lub 3 lata. Ponadto na koszt elektronicznego podpisu kwalifikowanego oddziałują również dodatki. Gdy planujemy posiadać usługę instalacji programu przez dystrybutora podpisu lub zyskać dodatkowe usługi, np. usługę znaczników czasu, potwierdzającą dokładny moment sygnowania pliku. Należy mieć na uwadze, że koszt certyfikatu wzrośnie.

https://podpis-elektroniczny.blacksoft.pl/jak-uzyskac-podpis-kwalifikowany-faq/

Strona używa cookies
Ok