Profesjonalne projektowanie ogrodów? Tylko w sprawdzonej firmie

Projektowanie ogrodów Toruń

Projektowanie ogrodów Toruń

Projektowanie ogrodów to skomplikowana praca, więc warto zlecić to specjaliście, który zdobył już podejście, obszerną wiedzę w tym zakresie i zmysł estetyczny. Jeśli marzysz, żeby Twój ogródek stał się oczywiście ładny, a również wytrzymały oraz przydatny, musisz mieć na uwadze, że zakładanie ogrodów nie polega wyłącznie na ciekawym rozplanowaniu placu dla drzew i kwietników. To także inne kwestie, które skrótowo omówimy w niniejszym tekście. Także gorąco zachęcamy do obznajomienia się z naszym artykułem o projektowaniu ogrodów.

Projektowanie ogrodów – omówienie Twoich potrzeb

Zanim projektant zacznie wykonywać projekt ogródka, najpierw przestudiuje z Tobą, jaką rolę ma spełniać Twój ogród. Czy na przykład będzie to powierzchnia rekreacyjna, np. z rusztem do grilla i placem pod stół czy może przestrzeń użytkowa, gdzie będziesz hodować krzewy owocowe i ogródek warzywny Niewątpliwie opcji jest dużo więcej i w zależności od tego, czego oczekujesz, taki projekt będzie przygotowany.

Projektowanie ogrodów – możliwości zagospodarowania terenu

Spraw, które trzeba brać pod uwagę na czas tworzenia projektu ogrodu, jest doprawdy mnóstwo. Przykładem jest powierzchnia, którą dysponujesz. Profesjonalny projekt ogrodu jest w stanie wizualnie powiększyć przestrzeń albo pokazać wykorzystanie terenu w taki sposób, aby był on dla mieszkańców jak najbardziej funkcjonalny.

Co powinno znaleźć się w takim schemacie? Plan ogrodu oprócz roślinności uwzględnia wiele opcji, w tym również dekoracje, czyli dróżki kamienne, stawy, altany, czy rzeźby. Pomijając oczywiście pewne trudności (metraż czy środowisko) projektowanie ogrodów pozwala stworzyć taki ogród, który stanie się powodem dumy, ale będzie również miejscem odpoczynku.

Projektowanie ogrodów może odzwierciedlać różne style w architekturze krajobrazu. Za ich sprawą przed Twoim domem może istnieć:

  • ogród regularny (ogród proporcjonalny) – charakteryzujący się wysokim porządkiem, niezwykle często wzbogacony jest o rzeźby, przycięte krzewy i rabaty. Przykładem takiego ogrodu jest ogród francuski,
  • ogród nieregularny – cechuje go styl naśladujący naturalność, w tego typu ogrodzie rośliny mają wywoływać wrażenie, że nie były sadzone przez ogrodnika. Taki ogród nierzadko wzbogaca się skałami, skalniakami i tym podobne tak jak w angielskich ogrodach,
  • ogród mieszany – czyli typ ogrodu, łączący w sobie wymienione cechy.

Nieco odmiennie będą też projektowane ogrody, które mają powstać w konkretnym klimacie. Brane są tu pod uwagę przede wszystkim trzy rodzaje otoczenia (stąd wzięły się określenia takich ogrodów): ogród w przestrzeni miejskiej, ogród podmiejski i ogród na wsi. Różnią się one m.in. powierzchnią, przeważnie jest tak, że ogród miejski będzie mieć mniejszą powierzchnie niż ten występujący na terenach wiejskich. Dlatego odrębnie powinno się podejść do mniejszego ogrodu, a inaczej do dużego, bo nie każdy styl będzie tu odpowiedni. Naturalnie ekspert pokaże Tobie, który rodzaj ogrodu będzie najlepiej odpowiadać do środowiska i rzeźby nawierzchni albo zaoferuje Ci zupełnie odmienne, atrakcyjne podejście.

Projektowanie ogrodów – na co zwrócić uwagę?

Warto jest przy tym pamiętać, że własna wizja nieczęsto może być w każdym calu wykonana przez projektanta. Projektowanie ogrodów wymaga również tego, aby mieć na uwadze czynniki środowiskowe, które mają znaczny wpływ na to, które gatunki będą się w ogrodzie dobrze czuły. Rośliny będące w naturze jedynie w danych regionach (np. rośliny tropikalne, rośliny wysokogórskie itp.) mogą się nie przyjąć w polskim klimacie nie wyłącznie ze względu na temperaturę, lecz też na pasożyty.

Podczas ogrodów trzeba ponadto ocenić sprawę tego, w jakim stopniu chcesz poświęcać mu czas, więc ile czasu zamierzasz poświęcać na jego pielęgnację. Gdy nie posiadasz ręki do tego lub zwyczajnie nie znajdujesz na to chęci, architekt dobierze roślinność w taki sposób, by by wychodziły one naprzeciw Twoim oczekiwaniom, więc były to na przykład rośliny nietrudne w utrzymaniu (zwykle są to krzewy iglaste, przykładowo sosny, jodły.

Zanim projektowanie ogrodów ruszy, trzeba zbadać teren

Przed tym, jak model ogrodu zostanie Ci nakreślony, ogrodnicy powinni wpierw sprawdzić, jakie warunki ukształtowały się w Twoim ogrodzie. Odpowiedni architekt krajobrazu zrobi:

    • badania powierzchni pod kątem właściwości gruntu,
    • ocenę nasłonecznienia i zacienienia ogrodu,
    • badania położenia terenu (spady itd.).

Po rozpoznaniu Twoich wymagań, zweryfikowaniu możliwości i przeanalizowaniu terenu, ekspert może wreszcie zająć się tym, na czym szczególnie Ci zależy, czyli projektowaniem ogrodu.

Ogród jak malowany, czyli graficzny projekt ogrodu

Zaletą zlecania projektowania ogrodów jest fakt, że po określeniu każdej kwestii, projektant stworzy dla nas model ogrodu, więc pokazanie ogrodu w postaci graficznej. Niezwykle często są to projekty w postaci symulacji 3D, która pokazuje nie tylko model ogrodu, ale także jego kolory z wzięciem pod uwagę wyglądu środowiska.

Projektowanie ogrodów – polecana firma

Tyle w temacie, jeśli chodzi o projektowanie ogrodów. Szczegółowych informacji na temat projektu Twojego ogrodu otrzymasz w firmie ogrodniczej specjalizującej się w projektowaniu ogrodów. Zatem jeżeli zależy Ci na efektywności, profesjonalnej pomocy i wyjątkowym ogrodzie, zdecydowanie oceń możliwości, które gwarantuje projektowanie ogrodów Toruń, a na 100% się nie zawiedziesz.

Strona używa cookies
Ok