Będąc kierowcą zastanawiasz się zapewne jak ulepszyć swoje predyspozycje na drodze. Niewątpliwie najistotniejsza jest praktyka. Bez poznania konkretnych zachowań w ruchu drogowym trudno będzie Ci zrozumieć reguły sprawnej i bezpiecznej jazdy. Prawdziwa umiejętność jazdy rozpoczyna się wówczas, gdy stajesz się świadomy ryzyka i potrafisz kierować nie tylko autem, ale także własną wyobraźnią. Doskonale wiemy, że nie za każdym razem dasz radę zapoznać się z odrębnymi sytuacjami na drodze. Dlatego też, jako fachowy ośrodek udoskonalania techniki jazdy, opracowaliśmy dla Ciebie szkolenie jazdy defensywnej, którego celem jest rozwijanie właściwych przyzwyczajeń w różnych okolicznościach drogowych. Zaczynając od nieodpowiednich warunków atmosferycznych, przebrniesz z naszymi specjalistami przez każdą, najmniej przewidywalną sytuację drogową i zrozumiesz na czym polega zdecydowana i bezkolizyjna jazda samochodem.

Kto może wziąć udział w kursie jazdy defensywnej?

Szkolenie jazdy defensywnej przeznaczone jest dla niedoświadczonych kierowców, jak i dla tych z Was, którzy specjalizują się w zawodowych prowadzeniu pojazdów od wielu lat. W głównym kryterium celem kursu, jest wykształcenie u kierowców odpowiednich reakcji wobec zagrożeń, które czekają na nich w ruchu drogowym. Co więcej celem szkolenia jest zdobycie umiejętności w zakresie oszczędnej obsługi pojazdów, która wpływa na optymalizację jakości jazdy i na komfort każdego z uczestników ruchu ulicznego, a również na powiększenie wydajności naszego pojazdu.

Założenia kursy jazdy defensywnej

Defensywna technika jazdy opiera się na kilku założeniach. Przede wszystkim miesza się ona z odpowiednim przygotowaniem samochodu przed jego użyciem, a także z dostarczeniem sobie ergonomii prowadzenia. W trakcie szkolenia wskażemy Wam podstawowe czynności dotyczące obsługi pojazdów. Pokażemy jak sprawdzać stan płynów pod maską, ciśnienie opon samochodowych i jak przystosować wysokość siedzenia do Waszych wymiarów, by polepszyć widoczność drogi. Jazda defensywna to także sprawność przystosowania szybkości i charakteru jazdy do danych realiów pogodowych i stanu nawierzchni ulicy. Wytłumaczymy Państwu jak wykorzystywać innowacyjne metody hamowania i jak przejeżdżać zakręt, bez utraty przyczepności. Dodatkowo nauczymy Państwa odczytywać zachowania pozostałych uczestników ruchu, tak by jak najprędzej reagować na ryzyko. Szczególnie istotnym momentem kursu jest wdrożenie stosownych reakcji psychologicznych przed, jak i po wypadku. Zademonstrujemy Państwu jak radzić sobie ze stresem i jak przekonywać pozostałych uczestników ruchu do pozytywnych zachowań w ruchu drogowym.

Etapy szkolenia

Każde szkolenie jazdy defensywnej złożone jest z z trzech poziomów. Na starcie każdy kierowca będzie uczęszczał w zajęciach praktycznych z użyciem symulatora samochodu osobowego, pojazdu ciężarowego, jak i autobusu, w zależności od systemu szkolenia. Prowadzącemu samochód będzie towarzyszył fachowy trener, który na tym etapie zajmuje się tylko obserwacją trybu jazdy i oceną reakcji na czynniki zewnętrzne. Podczas prowadzenia pojazdu, kursant będzie miał okazję przetestowania swoich zdolności w warunkach nadzwyczajnych. Program lekcji zakłada odtwarzanie przeróżnych, trudnych do przewidzenia wydarzeń drogowych takich jak oblodzona nawierzchnia, poprzeczny wiatr, ograniczenie warunków widzialności przez mgłę i ostre światło, chwiejny ładunek, wtargnięcie pieszego na ulicę, oraz kilka pozostałych sytuacji.

Pozostałym fragmentem szkolenia są zajęcia z teorii podczas których uczniowie zapoznają się z analizą stylu jazdy i z przeważnie popełnianymi błędami, które sa w stanie doprowadzić do kolizji w ruchu drogowym. Podczas zajęć zostaną im wyjaśnione podstawy bezpiecznego kierowania autem po jezdni i wytyczne pierwszej pomocy w sytuacjach wymagających ingerencji lekarskiej. Uczestnicy szkolenia będą mogli zrozumieć techniczne możliwości użycia własnego samochodu, by podnieść bezpieczeństwo jazdy, a także zostaną im pokazane przypadki przeróżnych zjawisk na drodze, razem z z kompletnym wyjaśnieniem przyczyn i skutków. Co więcej trenerzy pokażą jak normy jazdy defensywnej wpływają na zminimalizowanie niebezpieczeństwa kolizji w ruchu drogowym.

Ostatnia część, praktyczna, polega na powtórnym prowadzeniu samochodu w symulatorze. Teraz jednak nauczyciel aktywnie uczęszcza w lekcji i radzi studentowi jak wykorzystać reguły jazdy defensywnej w trakcie dziennej eksploatacji samochodu. Na konkretnych przykładach zaprezentuje, jak powinna rozwijać się reakcja prowadzącego na dane wydarzenie.

Wykształcenie intuicyjnego przewidywania zagrożeń w trasie może przyczynić się do obniżki incydentów i kolizji, na jakie zwłaszcza narażone są osoby, które wykonują pracę w zawodzie kierowcy i muszą umieć radzić sobie z ciężkimi warunkami w ruchu ulicznym. W przygotowywanym przez nas kursie mogą uczestniczyć osoby prywatne, jak i pracownicy przydzieleni przez zakład pracy w celu poprawienia techniki prowadzenia samochodu. Szkolenie jazdy defensywnej może wpływać na optymalizację techniki jazdy i nasilenie się poziomu bezpieczeństwa członków ruchu drogowego, jak i transportowanego ładunku. Kierowcy po skończonym kursie będą w stanie precyzyjniej unikać zagrożeń ulicznych i właściwiej opanowywać uczucia w sytuacjach skrajnych.

Zapraszamy na kurs jazdy defensywnej, przygotowywany w naszym ośrodku szkoleniowym. Dostarczamy bezpłatne podręczniki i sprawdzoną kadrę nauczycieli. Naszą specjalizacją są specjalistyczne kursy, które podwyższają bezpieczeństwo kierowców. ODTJ

Strona używa cookies
Ok