Kurs bezpiecznej jazdy, czyli jak zostać dobrym kierowcą.

Bezpieczeństwo na drogach zależne jest głównie od techniki prowadzenia pojazdów. Niezwykle często gorączkowe i bezmyślne manewry na jezdni są czynnikiem wypadków i narażają innych na niebezpieczeństwo. Największym wrogiem uczestników ruchu drogowego jest brak wyobraźni. Kierowcy bardzo często źle szacują możliwości swoich aut i przekraczają granice bezpieczeństwa. Zachowania takie jak wyprzedzanie na zakręcie czy wyprzedzanie pod górkę to codzienność na polskich drogach, która często przyczynia się do tragedii. Teraz największym wyzwaniem szkół jazdy i ośrodków organizujących kursy bezpiecznej jazdy jest kształtowanie świadomości niedoświadczonych kierowców w zakresie przewidywania zagrożeń na drodze i zamiarów innych uczestników ruchu. Szerzenie koncepcji jazdy bezpiecznej to konieczność w czasach gdy na drogach jeździ co raz więcej samochodów. Odkryjesz zatem jak jak zachowywać się na drodze bezpiecznie i kulturalnie, tak by nie zagrażać sobie, ani innym.

Przygotowanie samochodu do drogi do podstawa

Zawsze przed, dłuższą trasą zobacz czy Twój samochód funkcjonuje poprawnie. Zdarza się, że źródłem wypadków są kwestie wynikające z złej kondycji samochodów. Szczególnie niebezpieczna jest usterka samochodu na zatłoczonej ulicy, gdy kierowca znajduje się w sytuacji bez wyjścia. Pewnym rzeczom da się jednak zapobiec, poprzez wykonanie profilaktycznych czynności. Zacznij od kontroli ciśnienia opon i analizy ich bieżnika. Wysokiej jakości opony samochodowe zabezpieczają przed nagłym poślizgiem i zapewniają lepszą kontrolę trakcji. Następną równie ważną czynnością jest przegląd świateł samochodowych. Podstawą jest dobra widoczność pojazdu. Zadbaj także o mocne hamulce, przez które nie dopuścisz do zderzenia z przemieszczającą się zwierzyną. Skontroluj także zasób płynów eksploatacyjnych. Przed odpaleniem samochodu przemyj szyby i lusterka, by móc bez przeszkód obserwować jezdnię i otoczenie. W sumie wszystkie te czynności zajmują chwilę, a w dużej liczbie sytuacji mogą uratować nam życie.

Pozytywne nawyki kierowcy pierwszym krokiem do sukcesu

Jazda defensywna rozpoczyna się w głowie każdego kierowcy. To jak przygotujemy się do danej trasy i jak kontrolujemy swoje emocje ma znaczący wpływ na technikę jazdy. Nim ruszymy w podróż dobrze jest poznać całą trasę, by uniknąć problemów, takich jak gwałtowne zawracanie z niewłaściwie obranej drogi. Orientacja w typowych na konkretnym odcinku trasy zagrożeniach będzie bardzo pomocna. Każdy kierowca powinien również zatroszczyć się o właściwą pozycję ciała za kierownicą. Pamiętaj – usiądź w sposób komfortowy, tak by utrzymywać optymalną odległość do pedałów i do kierownicy. Wyreguluj fotel kierowcy w odpowiedni dla Ciebie sposób i w dalszej kolejności dopasuj lusterka tak, by bok samochodu był jak najmniej widoczny. W lusterku powinieneś mieć możliwość obserwacji całej jezdni. W trakcie dalekiej trasy istotny jest komfort klimatyczny. Dobierz adekwatną temperaturę i wilgotność w środku samochodu, zwracając uwagę na to, że nie może być w niej bardzo ciepło. Wysoka temperatura w samochodzie może wpływać na dolegliwość oczu i szybsze znużenie. Jakiekolwiek ruchome elementy wyposażenia samochodu, bagaże, czy znajdujące się w bagażniku zapasy płynów samochodowych powinny być unieruchomione, by nie rozdrażniały kierowcy podczas prowadzenia pojazdu. Dokonanie tych wszystkich czynności korzystniej przygotuje Cię do dłuższej drogi.

Jak przewidywać zagrożenia w ruchu drogowym?

Nagminnie zdarza się nam oceniać zachowania innych uczestników komunikacji drogowej . Jednak, czy potrafimy wydobywać z tych obserwacji jakiekolwiek wnioski? W trakcie zajęć na prawo jazdy instruktorzy mówią o tym, czym jest zasada ograniczonego zaufania. Praktycznie stosowanie tej zasady jest bardzo przydatne i maksymalizuje poziom naszego bezpieczeństwa. Oczywiście nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć natychmiastową zmianę pasa ruchu, czy zjechanie samochodu bez ostrzeżenia. Zachowując odpowiedni odstęp ( według specjalistów są to 3 sekundy od pojazdu jadącego przed nami) i nie rozpraszając się zbędnymi czynnościami, takimi jak rozmowa przez telefon, jesteśmy w stanie adekwatnie ocenić zachowania innych kierowców i szybciej zareagować na zbliżające się zagrożenia. Pamiętajmy także o tym, żeby samemu dużo wcześniej komunikować innych użytkowników ruchu publicznego o swoich zamierzeniach. Kierunkowskaz wskazujący kierunek skrętu powinien być opalony na długo przed hamowaniem. Jadąc blisko świateł na skrzyżowaniu spójrzmy jakie światło pojawia się na równoległym przejściu dla pieszych. Czerwona barwa światła na pasach mówi nam, że w krótkim czasie dla nas również zmieni się kolor sygnalizacji. Patrz w lusterka, zwłaszcza przy wykonywaniu manewry wyprzedzania, żeby nie doprowadzić do zderzenia z samochodem, który ten manewr zaczął przed nami. I podsumowując, postaraj się jeździć kulturalnie. Nie irytuj się, ani innych bez potrzeby. Daj innym możliwość na bezpieczne opuszczenie skrzyżowania i w miarę możliwości przepuszczaj pieszych na pasach. Bezpieczeństwo jest przede wszystkim zależne od Twojej kultury jazdy!

Nie zbyt często dostajemy szanse na kompletne przetestowanie najczęściej występujących sytuacji na drodze. Okrojony czas zajęć praktycznych na kursie na prawo jazdy pozwala jedynie zaznajomić się z ryzykiem w ruchu drogowym. Jednak od kilku lat co raz więcej szkół jazdy organizuje kursy bezpiecznej jazdy, w trakcie których możesz odkryć czym jest jazda defensywna w praktyce i jak jeździć kulturalnie. Wiele szkół doskonalenia stylu jazdy prowadzi ćwiczenia na torze poślizgowym i w symulatorze zagrożeń w ruchu, co lepiej kształtuje umiejętności kierowców. Kurs jazdy bezpiecznej kosztują przeciętnie 400 złotych za podstawowy wymiar szkolenia. Mało czy dużo, niech każdy z Was oceni z osobna. Pamiętajmy jednak, że bezpieczeństwo i nasze zdrowie nie mają ceny.

Jeśli zainteresował Cię kurs bezpiecznej jazdy, przyjdź do naszej szkoły jazdy w Toruniu. Czekają na Ciebie atrakcyjne ceny i doświadczeni instruktorzy. Zapraszamy do wyspecjalizowanego ODTJ w Toruniu i na naszą stronę internetową: kurs bezpiecznej jazdy.

Strona używa cookies
Ok