Implant zębowy – kiedy warto?

Implanty zębowe wypełniają braki w sytuacji utraty zębów oraz są jednym ze znanych oraz najbardziej wytrzymałych uzupełnień protetycznych. Po odpowiednio wykonanym leczeniu podstawa implantu zrasta się z tkanką kostną, a oparta na nim korona imituje naturalne zęby.

Poprzez zastosowanie implantów da się wypełniać nie tylko poszczególne braki, a nawet cały komplet zębów. Implanty są także porządnym oparciem dla protez – mostów protetycznych lub całkowitych uzupełnień.

Jedną z podstawowych zalet implantów zębów jest ich wytrzymałość. Przyjmuje się, że prawidłowo wstawiony implant może spełniać swoją rolę nawet do końca życia. Zgrane z tkanką kostną, mimo upływu lat nie tracą swojej wartości, nie niszczą się oraz nie sprawiają kłopotów. Co więcej zastosowanie implantów to duży komfort użytkowania. Implanty zębowe nie zmieniają miejsca oraz nie pozwalają, żeby np. zamocowana na nich proteza zsuwała się nieodpowiednio.

https://implantytorun.pl/implantologia/

Dla kogo przeznaczony jest implant stomatologiczny?

Głównie implantów zębów nie wykonuje się u kobiet w ciąży ani w przypadku osób z chorobami układu krzepnięcia krwi czy z rozwiniętą osteoporozą. Ograniczeniem jest też trwający nowotwór oraz nieleczona cukrzyca. Implanty nie są przeznaczone dla dzieci ani osób do 16 roku życia, ze względu na wciąż trwający proces rozwoju kości szczęki.

Część czynników nie odbiera całkowicie możliwości wszczepienia implantów zębowych, jednak muszą być one omówione ze stomatologiem. Są to np. osoby ze zdiagnozowanymi chorobami psychicznymi, wadami serca albo z chorobą Parkinsona. Konsultacji z dentystą potrzebują też ci pacjenci, którzy od lat nałogowo palą papierosy.

Na co warto się zdecydować: implant zęba czy proteza?

Implanty gwarantują sporo możliwości przywrócenia piękna uśmiechu. Często bywa tak, że pacjent potrzebuje wymiany kilku zębów, a nawet całego łuku.

Dentysta protetyk ma kilka metod, chociaż obecnie zazwyczaj wybieranymi sposobami są implanty albo zastosowanie tradycyjnej całkowitej protezy. O ile oba te rozwiązania dobrze eliminują bezzębie, oba mają zarówno plusy i minusy. Zdarza się, że noszenie protezy może okazać się niemożliwe ze względu na na przykład niewłaściwe warunki budowy jamy ustnej. Protezy te z czasem się niszczą. Raz na kilka lat trzeba je wymienić, ponieważ z biegiem lat są mniej dopasowane, jak były, gdy je kupiono.

Wszczepienie implantów dentystycznych z kolei zabiera większą ilość czasu ze względu na potrzebę włożenia śruby implantu w kości żuchwy lub szczęki, a w zamian za to implant może przetrwać do końca życia. Wszczepiony implant przed osadzeniem korony, jaka będzie zastępowała ząb, musi zespoić się z kością i tkankami. Dopiero wtedy można kontynuować leczenie protetyczne.

Na co warto się zdecydować: implant zęba czy leczenie kanałowe?

Głównym założeniem leczenia kanałowego jest wyleczenie zaatakowanej bakteriami miazgi zęba. Taki typ leczenia jest jednym z najbardziej wymagających zadań dentysty wykonującego leczenie kanałowe, jednak znaczna część zabiegów gwarantuje oczekiwane efekty. Leczenie kanałowe daje możliwość uratowania naturalnego zęba. Dzięki udowodnionej efektywności tego zabiegu, obecnie możliwe jest zatrzymanie zębów, jakie jeszcze parę lat temu musiały być z reguły usuwane.

Tymczasem implanty uzupełniają naturalne zęby, a przy tym nie ulegają zniszczeniu, o ile pacjent odpowiednio troszczy się o higienę zębów, implanty są w świetnym stanie do końca życia. To sprawia, że nie należy martwić się dolegliwościami i bólem, a nie raz ekastrakcja bardzo zniszczonego zęba oraz zastąpienie go implantem zęba, jest przeważnie rozwiązaniem zdecydowanie bardziej korzystnym.

Jak zachowywać się po zabiegu wszczepienia implantu zęba?

Przede wszystkim powinno się zrezygnować bardzo ciepłych pokarmów oraz przejść na półpłynną dietę. Nie wolno wykorzystywać części jamy ustnej. Nie pozwala się też dotykanie językiem i palcami miejsca implantu, by uniknąć ryzyka zakażenia albo podrażnień. Trzeba rzucić alkohol oraz papierosy, ponieważ rozregulowują proces leczenia się tkanek. Obok tego co najmniej na czas  około miesiąca nie powinno się wykonywać fizycznego wysiłku.

Bardzo ważne w tym przypadku jest spełnianie zaleceń dentysty. Koniecznie jest pojawianie się na wizytach kontrolnych oraz odwiedzanie dentysty, jeśli tylko wystąpią alarmujące objawy.

Pobieranie środków przeciwbólowych i antybiotyków możliwie jest tylko zgodnie z wytycznymi dentysty. Samodzielne zwiększanie dawek bez decyzji dentysty może być zagrożeniem dla zdrowia. Warto też płukać jamę ustną stworzonymi w tym celu płukankami. Wykazują one zastosowanie łagodzące, odkażające oraz przeciwbakteryjne.

W jaki sposób pielęgnować implant zęba?

O implanty dentystyczne należy dbać w taki sam sposób, w jaki o nasze zęby. Fundamentem jest systematyczne szorowanie co najmniej dwa razy za dnia, na początku omijając miejsce zabiegu, a zęby szorować miękką szczoteczką.

Mimo tego, że implanty dentystyczne nie ulegają korozji ani próchnicy, powinno się o nie dbać z szczególną uwagą. Bez czyszczenia zębów po jedzeniu pozostałości jedzenia będą gromadzić się w pobliżu dziąseł. To może prowadzi do postępującego obniżania się dziąseł. Wtedy z reguły pokazuje się  tytanowy korzeń implantu stomatologicznego, tym samym tracąc swoje piękno. Co więcej należy co najmniej 2 razy w ciągu roku odwiedzić gabinet dentystyczny na wizytę kontrolną.

 

Strona używa cookies
Ok