Ocieplanie budynku pianką PUR

Ocieplanie budowli to jeden z kluczowych elementów, na które należy zwrócić uwagę w czasie budowy. Dobra termoizolacja to komfortowe warunki w środku . W zimie, zapewnia ona kontrolę nad utrzymaniem ciepła wnętrza, co korzystnie wpływa na ograniczenie użycia kolejnych źródeł grzewczych. Co więcej powstrzymuje rozwój pleśni oraz ukazywania się wilgoci. W lecie termoizolacja powstrzyma przesadne nagrzanie się pomieszczeń. Dlatego też powstrzymamy się od nabycia klimatyzacji lub zmniejszymy konieczność korzystania z niej, co widocznie pomniejszy koszty. Jednym z najlepszych środków ocieplania domów jest pianka PUR (poliuretanowa). Wymienia się wiele jej zalet, dzięki którym doskonale sprawdza się w swojej roli.

Co to jest pianka poliuretanowa?

Pianka PUR jest jednym z najskuteczniejszych materiałów termoizolacyjnych, które można zastosować do ocieplania budynków lub domów. Jeszcze nie tak dawno częściej była używana na dużych powierzchniach np. w chłodniach, ale jej niezwykłe właściwości sprawiają, że z jeszcze większym powodzeniem wykorzystuje się ją w mniejszych budynkach, np. domach jednorodzinnych. Pianka poliuretanowa wyróżnia się wśród innych materiałów termoizolacyjnych tym, że aplikuje się ją specjalnym agregatem poprzez natrysk. Nie trzeba jej przycinać, tak jak innych materiałów oraz o wiele prościej dotrzeć nią do zakamarków w zgięciach konstrukcji oraz krzyżujących się elementach. Nałożona na powierzchnię zwiększa swoją objętość i w ten sposób dopasowuje się do kształtu przestrzeni.

Odmiany pianki PUR

Pianka PUR dzieli się na dwa rodzaje: piankę otwartokomórkową oraz zamkniętokomórkową . Piankę otwartokomórkową wyróżnia elastyczność oraz gąbczasta budowa. Wykazuje bardzo dobrej jakości termoizolację, co więcej jest paroprzepuszczalny, ze względu na co doskonale sprawdza do ocieplenia dachu. Otwartokomórkowa pianka jest trwałym izolatorem ciepła, ale nie jest w pełni odporny na wodę, dlatego tej pianki PUR  nie powinno się stosować w przestrzeni nadmiernej wilgoci. Za to w wilgotnej przestrzeni sprawdzi się pianka zamkniętokomórkowa, cechująca się ogromną odpornością na wodę. Ta odmiana pianki PUR  ma niski współczynnik przewodzenia ciepła oraz jest mocną barierą chroniącą. Zazwyczaj wykorzystuje się ją do ocieplenia podłóg, tarasów czy fundamentów.

Zalety i wady ocieplania budynku pianką PUR

Zalet użycia pianki PUR do ocieplenia budynku znajdziemy sporo. Największym atutem jest metoda aplikacji pianki przez specjalny agregat. Tą techniką można nałożyć ją w trudno dostępnych miejscach, a poprawnie położona eliminuje pojawianie się termicznych mostków. Co więcej pianka PUR jest elastyczna, lekka oraz szybko się utwardza, a do tego nie wydziela  szkodliwych substancji ani pyłów. Co ważne ocieplenie budynku pianką PUR gwarantuje trwały efekt. Pianka jest odporna na wysokie i niskie temperatury. Z biegiem czasu nie zmienia objętości ani nie ubija się. Czas wyłożenia pianki jest dość krótki w porównaniu z innymi metodami ocieplania budynków. Zastosowanie pianki PUR zapewnia również izolację akustyczną.

Pianka PUR ma jednak parę wad, choć jest ich zdecydowanie mniej niż zalet. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że nie jest odporna na promienie UV, z uwagi na to trzeba dodatkowo ją zabezpieczyć. Pianka może klasyfikować się pod niejednakowe parametry i niekiedy jest łatwopalna. Powinno się sprawdzić to w czasie zakupu, dlatego że dostępne są pianki poliuretanowe stworzone z samogasnących materiałów, dzięki czemu powstrzymują rozprzestrzenianie się ognia. W przypadku tego typu ocieplania budynków najważniejszym elementem pracy jest proces nakładania, z tego względu warto oddać to w ręce fachowców. Nieodpowiednio położona pianka nie zachowa swoich właściwości termoizolacyjnych.

Którą piankę PUR wybrać?

Tak samo pianka otwartokomórkowa oraz zamkniętokomórkowa spełniają rolę termoizolacji, ale ich zastosowanie przeważnie zależy od położenia ocieplanych powierzchni. Pianka PUR otwartokomórkowa za sprawą tego, że jest paroprzepuszczalna oraz lekka, bardziej sprawdza się przy ocieplaniu poddasza czy dachów oraz przy ocieplaniu wewnętrznych powierzchni. Pianka zamkniętokomórkowa nadaje się do ocieplania powierzchni zewnętrznych, podłóg oraz fundamentów, ale należy pamiętać o tym, że jest sztywniejsza i przez to bardziej narażona na zniszczenia.

Poprawny natrysk pianką PUR

Wbrew pozorom położenie pianki PUR wymaga sporego doświadczenia. W trakcie nakładania pianki potrzebne są właściwe warunki na przykład odpowiednia temperatura oraz wilgoć powietrza. Pianka musi zostać rozłożona równomiernie, tak aby między poszczególnymi warkoczami nie widać było pustych przestrzeni. Grubość  pianki PUR także powinna być praktycznie równa. Ze względu na to, że pianka sama rośnie po nałożeniu, dopuszczalne są minimalne różnice, z tego powodu pianka nie jest doskonale gładka oraz równa. Dlatego tak ważne jest doświadczenie. Profesjonaliści poprawnie oceniają metodę aplikacji pianki na powierzchni.

Dzięki temu mamy gwarancję tego, że pianka dobrze ociepli budynek oraz nie wystąpią mostki termiczne, które mogłyby zepsuć pożądany rezultat. Pianka PUR jest jednym z najtrwalszych wśród materiałów stosowanych do ocieplenia budynków.

Izolacje natryskowe pianką

Strona używa cookies
Ok