Czy kredyty są nam potrzebne? Badając zachowania konsumentów, dość szybko odnajdziemy odpowiedź na to pytanie. Tak, kredyty są konieczne. Nie są niezbędne, ale usprawniają nam wiele codziennych sytuacji. Statystyczne zarobki w Polsce nie pozwalają nam na nabycie samodzielnego mieszkania, czy pojazdu. A w sumie każdy z nas zamierza się kiedyś usamodzielnić, lub zacząć urzeczywistniać osobiste marzenia zawodowe. Do czego Ci jest potrzebny kredyt? Łatwo jest wymówić to zdanie osobie, która uzyskała wysoki spadek po dziadkach, a nigdy nie była w butach „typowego obywatela”. Pomimo powszechności tejże formy wsparcia pieniężnego, kredyty wciąż kojarzą się nam bardzo niekorzystnie. Zobowiązanie na długie lata i strach przed utratą sposobności zapłaty kredytu – to pierwsze obawy, z jakimi spotykamy się przy okazji konstruowania wniosku kredytowego.

Jeżeli posiadasz jakieś wątpliwości, zrobimy wszystko by je rozwiać. Poniżej pokażemy „jasne” strony kredytów. Opiszemy Tobie po kolei, na co warto zwracać uwagę przy zawieraniu umowy o kredyt. Przeanalizujemy rożne rodzaje kredytów, żeby uprościć Ci wybór któregokolwiek z nich.

Kredyt hipoteczny – pierwszy krok do nowego domu

Każdy kredyt hipoteczny jest swoistym typem inwestycji. Najważniejszą cechą kredytu hipotecznego jest zabezpieczenie hipoteczne. Hipoteka, to prawo na rzeczy ubezpieczające oznaczoną wierzytelność, na podstawie którego bank może dochodzić zaspokojenia swojego roszczenia, w przypadku niemożności zwrotu zobowiązania kredytowego. Przedmiotem hipoteki może być:

  • całkowita nieruchomość,
  • pewna część nieruchomości,
  • kilka nieruchomości,
  • użytkowanie wieczyste.

Całokształt kredytu hipotecznego uzależniony jest w istotnej mierze od osobistej sytuacji ekonomicznej. Wartość kredytu hipotecznego zależy od kilku elementów – długości terminu spłaty, przelicznika LTV i własnej wiarygodności. Im krótszy okres kredytowania, tym mniejsze koszty obsługi kredytu. LTV (w rozwinięciu Loan to Value) to stosunek między wysokością kredytu, a wartością nieruchomości. Im wyższy udział własny tym mniejsza wartość procentowa tego przelicznika. Obniżenie wartości LTV łączy się z zmniejszeniem marży całego kredytu. A co z wiarygodnością? Dla banku niezmiernie znacząca jest historia zadłużenia. I co zaskakujące, w przypadku kredytu hipotecznego znacznie korzystniej są oceniane osoby, które miały wcześniej jakieś zadłużenia, od tych, które nigdy nie pobierały pożyczek gotówkowych. Duża zdolność kredytowa przyczynia się do obniżenia marży całkowitego kredytu.

Samochód od zaraz – przystępne kredyty samochodowe

W odróżnieniu od kredytu hipotecznego, kredyt samochodowy jest dużo prostszy w otrzymaniu. Po pierwsze dlatego, że suma pożyczanych pieniędzy jest znacząco mniejsza. W przypadku kredytu na samochód, banki używają kilka rodzajów zabezpieczeń: zastaw rejestrowy, zawłaszczenie na zabezpieczenie czy depozyt karty pojazdu. Dodatkowym zabezpieczeniem jest cesja roszczeń z polisy AC. Dzięki uzyskaniu tego gatunku kredytu możemy nabyć nie tylko własny pojazd, ale także przyczepę kempingową, motocykl, a nawet łódź silnikową. Znaczący jest także warunek, że samochód nie musi być nowy. Wartość marży kredytu zależna jest , podobnie jak przy kredycie hipotecznym, od depozytu osobistego. Oprocentowanie faktyczne obejmuje od kilku do kilkunastu procent w skali roku. W wielu przypadkach kredyt samochodowy okazuje się być idealnym rozwiązaniem.

Kredyt na samochód adresowany jest do osób prywatnych. Formą kredytu dostępną dla firm jest leasing. Poprzez umowę leasingu leasingodawca powierza przedsiębiorcy prawo do używania określonej rzeczy na uzgodniony wcześniej termin, w zamian za wyznaczone ratalne opłaty. Korzyści wypływające z leasingu to:

  • małe zaangażowanie pieniężne
  • optymalizacja obciążeń podatkowych
  • odliczenie VATu

Po oddaniu wszystkich rat, właścicielem pojazdu zostaje leasingobiorca.

Podpisywanie umowy o kredyt – pamiętaj o tych rzeczach

Przed złożeniem wniosku, zawsze należy dokładnie upewnić się jaka jest prawdziwa cena nieruchomości. Cena posiadłości wpłynie na wysokość kredytu. Na spotkaniu, konsultant finansowy będzie potrzebował informacji o zarobkach (wartość netto, stanowisko, długość zatrudnienia) i o innych zadłużeniach pieniężnych. Opierając się na tych danych oszacuje on zdolność kredytową. W umowie kredytowej oznaczone zostanie oprocentowanie, które jest zależne od czynników giełdowych (na które nie możemy nic poradzić) i od marży sugerowanej przez bank. Kolejną należnością, z którą spotkamy się przy okazji podpisywania umowy, jest prowizja banku. Stanowi ona procentowo określony współczynnik powiadamiający o tym, ile musimy zapłacić bankowi za wręczenie kredytu gotówkowego.

Zanim podpiszemy umowę o kredyt, należałoby się z nią wcześniej zapoznać. Poproś bank o wzorzec umowy, żeby móc ją zanalizować na spokojnie w domu.

Jeśli prawidłowo podejdziemy do kredytu, może się okazać że jest on dobrym wsparciem i szansą na lepsze możliwości. Duża liczba osób rozpatruje kredyt gotówkowy jako inwestycję i naszym zdaniem jest to świetny styl myślenia. Samodzielne porównywanie kredytów potrafi być czasochłonne, dlatego też warto zadbać o pomoc konsultantów finansowych, którzy zapewnią Tobie obsługę na wysokim poziomie i mnóstwo właściwych wskazówek.

Chcesz wiedzieć więcej o kredytach? Wejdź na naszą stronę i wybieraj rozsądnie: kredyty Toruń

Strona używa cookies
Ok