Czy możesz wymienić danie, które bez wątpienia uwielbia każdy? Tak – pizza. Przysmak włoskiej kuchni, znany dookoła świata. Prostota w przeróżnych kompozycjach smakowych, która zależnie od kucharza smakuje inaczej. Ogólnie kuchnia włoska jest chyba najsmaczniejszą kuchnią świata. Włosi doskonale nauczyli się komponować proste i sprawdzone składniki, które razem smakują jak niebo w ustach. Radosna Italia przyniosła nam nie tylko wypiekane w piecu okrągłe placki, ale również spaghetti, risotto, czy lasagne. Jednym zdaniem smaczne i błyskawiczne w ugotowaniu potrawy, które łączą przyjaciół przy jednym stole. Taki też jest motyw gotowania – przez żołądek do serca najbliższych.

Włosi nie tylko uwielbiają jeść. Lubią przebywać z rodziną, rozmawiając i radując się w gronie pysznego jedzenia, które opiera się na miejscowych i naturalnych produktach. Pomidory, bazylia, parmezan – to wszystko jest tam na wyciągnięcie ręki i za nieduże pieniądze. Warzywa i zioła rosnące w letnim słońcu południa smakują genialnie. Nie dziwi zatem fakt że znalazły się w standardowym menu każdego mieszkańca Włoch. A skąd faktycznie wzięła się się kuchnia Włoch i jak powstała pizza? Odpowiedź na pewno Cię zaszokuje. Dowiedz się zatem o powstaniu pizzy i o znanych daniach kuchni południowej Europy. Uważaj, bo możesz poczuć się głodny.

Tradycyjna włoska kuchnia

Powinno się zacząć od tego, że kuchnia Włoch jest nieodłącznie skorelowana z tradycją konkretnego obszaru. Włosi bardzo przestrzegają swoją tradycję, nie dopuszczają żadnych ustępstw i podczas gotowania ukochanych posiłków korzystają z przepisów dostarczanych przez babcię. To właśnie dzięki obyczajowości, umiejętności komponowania dostępnych składników i stosowaniu dobrej jakości (generalnie świeżych) wyrobów kuchnia ta zyskała znaczną renomę i międzynarodowe uznanie. W kuchni włoskiej nie stosuje się półśrodków – wszystko wykonywane jest ręcznie, wedle ściśle ustalonej receptury. Gotowanie „z uczuciem” wpływa na to, ze wszystko pachnie i smakuje rewelacyjnie. Co więcej powinno się wymienić jako walor kuchni włoskiej? Niewątpliwie jej dostępność. Kuchnia ta jest bardzo tania, a wszystko przez to, że większość klasycznych dań wywodzi się z biednych obszarów. Niegdyś ubodzy obywatele Włoch używali produktów, które mogli bez problemu dostać. Pomidory, jajka, mąka, bazylia, oliwki – wszystko to pokrywał dzienny budżet, lub wytwarzane było samodzielnie. Tymczasem oprócz samego gotowania, najistotniejsze jest (co celebruje się po dziś dzień) kosztowanie dań w znacznym gronie bliskich. Włosi słusznie powtarzają, że wspólna konsumpcja ma zbliżać ludzi. Nic nie znaczy cena posiłku, ale sam moment, który spędza się z rodziną, przy jego konsumowaniu. Nic nie jest od tego cenniejsze.

Pizza – smak, którego się nie zapomina

Co w pizzy może nie smakować? Chrupiącego ciasta. Rosnących w słońcu pomidorów. Topiącej się w ustach mozzarelli, czy pachnącej bazylii? To główne składniki standardowej pizzy. Danie to doświadczyło wielu modyfikacji. W każdym miejscu smakuje inaczej. A w jaki sposób to się wszystko rozpoczęło? Posiłki zbliżone do pizzy znane były już w starożytnym Rzymie i co zaskakujące stanowiły doskonały środek płatności. Pizza prawdziwą popularność uzyskała dopiero w 18 stulecia, gdy to zaczęły się otwierać placówki tytułowane pizzeriami. Przyciągnęły one władcę Ferdynanda II Burbona, który wyruszył w podróż podróż do Neapolu, by spróbować podawanych tam posiłków. 100 lat później, u schyłku XIX wieku kucharz Raffaelo Esposito przygotował dla swojej królowej Małgorzaty Sabaudzkiej 3 pizze. Ostatnia była nowinką, ponieważ kucharz dodał do niej niespotykany dotąd składnik – ser mozzarella. Królowa polubiła jej smak i od tamtego momentu pizza ta nosi nazwę „margerita” od jej imienia. Następnie pizza dotarła do Stanów Zjednoczonych, gdzie została na dobre spopularyzowana przez włoskich pracowników napływających do Ameryki po II wojnie światowej. W ten sposób pizza została umiłowaną potrawą wszystkich obywateli – od Japończyków po Jamajczyków.

Jak dobrze znacie włoskie potrawy?

Pizzerie obsługują wszystkich gości, niezależnie od położenia geograficznego. Pokazuje to ogromną popularność kuchni Włoch. Pizza nie jest tymczasem jedyną znaną potrawą tej części globu. Włochy podarowały też światu takie posiłki jak risotto blanco, spaghetti carbonara , lasagne czy słodką panna cottę. Kuchnia włoska przeważnie opiera się na prostych składnikach. Na południu kraju gotuje się potrawy z mąki, a na północy posiłki z ryżu i polenty. Na południu przeważnie używana jest oliwa, a na północy masło. Pamiętajmy również, że prócz klasycznych posiłków, Włosi są w stanie nam zaproponować wyjątkowe wyroby, takie jak szynka parmeńska, ser parmezan, trufle, mascarpone, wysokogatunkowe oliwy, czy wyborne wino marsala. Jak można nie adorować kuchni tej części świata?

Chciałbyś posmakować autentycznej włoskiej pizzy w Toruniu? Poszukujesz pizzerii, która wytwarza włoskie dania wedle tajemnej receptury. Przygotuj się na głębokie wrażenia smakowe i wstąp do naszej pizzerii: dobra pizza Toruń

Strona używa cookies
Ok