Ratowanie ludzi w potrzebie to kluczowy cel każdej fundacji. Dzięki uzyskiwanym pieniążkom te instytucje mogą zadbać o każdego, kto choruje lub nie ma dachu nad głową. Fundacje w zasadzie wykonują zadania dobroczynne i są szczególnie potrzebne w każdym porządku państwowym. Skupiają pracowników społecznych, którzy chcą wykorzystywać swój wolny czas i zdolności na pomoc tym, którym życie przewróciło się do góry nogami. Dzisiejsze, nowoczesne organizacje, powstają także w celu rozwijania postaw społecznych, propagowania danego obszaru kultury, czy aktywizowania uczniów i osób starszych. Są to więc organizacje pożytku publicznego, dla których nigdy nie powinno zabraknąć miejsca.

Jak sama nazwa wskazuje organizacje pomagają innym czerpiąc z własnego majątku. Darczyńcą wielokrotnie stają się osoby, które zgromadziły już jakiś majątek i chcą się nim dzielić. Czasem jednak układa się tak, że instytucje z braku niezbędnych zasobów pieniężnych nie są w stanie dalej spełniać swoich działań. Od paru lat każdy z nas może zasilać fundację przekazując im jeden procent własnego podatku. Wypełniając właściwe pole w corocznym PIT także i Ty masz możliwość pomóc.

Jak przeznaczyć jeden procent podatku na opp?Kto ma możliwość przekazać jeden procent własnego podatku fundacji?Czym są instytucje pożytku publicznego?Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Pamiętaj o 1% podatku w swoim rozliczeniu

Historia akcji „przekaż jeden procent podatku na fundacje” ma korzenie w roku 2004, kiedy artykuł ten został opisany w ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Od tamtego czasu podatnicy są w stanie zasilać wybraną przez siebie organizację pożytku publicznego w niezwykle łatwy sposób. A wybór jest ogromny – od instytucji charytatywnej działających na rzecz praw zwierząt, aż po stowarzyszenia zajmujące się ochroną dóbr kultury. Mechanizm 1% jest bardzo łatwy. Po wyliczeniu właściwego podatku w rocznym zestawieniu skarbowym w rubryce nazwanej „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP” należy opisać nazwę i numer KRS poszczególnej instytucji. W tymże polu można wskazać również wysokość przekazywanej kwoty, mając na uwadze, że nie może ona być większa niż 1% własnego podatku. Jeśli rozliczamy się na większej liczbie formularzy możemy wręczyć tą kwotę więcej niż 1 fundacji.

Czy ja mogę oddać jeden procent podatku na opp?

Ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie w jasny sposób informuje kto jest w stanie przeznaczyć 1% własnego podatku. Tymi osobami są płatnicy podatku podatku dochodowego od osób fizycznych, ryczałtu od osób ewidencjonowanych, podatku liniowego w wysokości 19%. Są to także osoby pozyskujące wpływy z płatnego odsprzedania papierów wartościowych i nieruchomości, oraz ten kto indywidualnie opłaca zaliczkę na korzyść podatku. Wielokrotnie ludzie zadają pytania co do stanu osób prawnych. Akurat w tym przypadku ustawodawca nie pozwala jednostkom prawnym na składanie 1% podatku. Z owego mechanizmu mają możliwość natomiast korzystać emeryci. Wystarczy, że na podstawie jednorocznego wyliczenia podatku przez urząd rentowy (tzw. PIT 40A), osoba która uzyskała wiek emerytalny osobiście spisze oświadczenie podatkowe. Co do warunków wręczenia 1% podatku na konto OPP, najważniejsze jest złożenie zestawienia bez opóźnień. Jest to krańcowo 2 luty dla PIT-28, oraz 30 kwietnia dla PIT-37, PIT-36, PIT-36L i PIT-38. Jeśli dana stawka będzie wyższa niż 1% podatku, formularz nie zostanie przyjęty. Za każdym razem należy starannie skontrolować, czy nie popełniliśmy błędu w tej rubryce.

Czym są OPP?

Nie każda placówka jest w stanie nabyć statut organizacji pożytku publicznego. Organizacja, której można oddać 1% podatku, powinna prowadzić działalność pożytku publicznego. Jednocześnie musi realizować swoje zadania jawnie, co związane jest z z obowiązkiem udzielania danych o celu rozdzielanych pieniędzy z 1%. OPP nie będzie mianowana w każdym razie organizacja polityczna, związek zawodowy, ani samorząd zawodowy. Zostanie nią jednakże spółka kapitałowa założona w celu niezwiązanym z prowadzeniem działalności gospodarczej, jeśli utrzymuje przez około dwa lata czynności w obszarach tzw. pożytku publicznego. Idealnym przykładem OPP publicznego jest np: Fundacja Akogo, utrzymująca dzieci z ciężkimi urazami mózgu, oraz Organizacja Niechciane i Zapomniane, dająca drugi dom porzuconym zwierzakom.

Nieduży gest, a tak dużo znaczy. Być może 1% to nie pokaźna wartość, ale nawet tak drobne wsparcie pieniężne, może stać się drogowskazem dla ludzi i zwierząt, którzy czekają na drugą szansę. Rozliczając się co roku z US pamiętajmy o oddaniu 1%. Nic to nas nie kosztuje, ponieważ zawsze te pieniądze zwracamy Państwu. Jedynie w 2014 roku suma zgromadzona z 1% sięgnęła aż 557 563 428,71 zł. Dzięki tej kwocie mnóstwo organizacji mogło wspomóc swoich beneficjentów. Przekaż 1% podatku na OPP i sprezentuj komuś szansę na uśmiech.

Poszukujesz placówki pożytku publicznego, której chcesz oddać swój 1%? Wyświetl kompletną bazę fundacji i wypełnij z nami swój formularz podatkowy: przekaż jeden procent podatku na fundacje

Strona używa cookies
Ok