Masz tylko godzinę, aby znaleźć klucz!

Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

Czym jest gra escape room?

W ostatnim czasie na najważniejszym miejscu były zabawy online, które nie miały w zasadzie nic wspólnego z rzeczywistością. Co ważne – w ekspresowym tempie wyparły zabawy planszowe, prawdziwe szachy, scrabble itp. Kilku użytkowników zasiadało przy swoich pecetach w domu na długie godziny oraz wpadało w sztuczny świat (z myszkami takiej wydajności, że trudno było niewtajemniczonej osobie nadążyć wzrokiem za kursorem). Rezultat był taki, że zależności międzyludzkie w dużym obszarze przeniosły się właśnie tam. Miały miejsce okoliczności, w których osoby przebywające w tym samym budynku (np. na pierwszym oraz drugim piętrze), zamiast spotkać się face to face, przekazywały sobie sms-y, pisały do siebie na Facebook’u lub grały ze sobą w sieci. Z jednej strony można mówić o wysokim wpływie technologii na ludzkie życie, z odmiennej – o bierności, lenistwie i zaraźliwej niewrażliwości na innych.Świetnym rozwiązaniem okazała się osobliwa rozrywka escape room. Swoje początki posiada wprawdzie w świecie gier wirtualnych, ale później przeszła ważne metamorfozy. Oparta była zupełnie na tekście pokazującym się na monitorze laptopa, który dotyczył opisu pokoju i motywu: ucieczki z niego. Sama treść sprawiała, że zabawa ekscytowała od samego startu. Na przestrzeni następnych lat gra escape room została zaimportowana na grunt gier odbywających się w sieci. Ulepszono grafię i tym samym nastąpiła era „point and click”, czyli rozgrywek wykonywanych przed ekranem komputera z myszką w ręku. Zabawa Escape room dotarł także do Polski i spotyka się każdego dnia z coraz szerszym zaciekawieniem. W niej nie ma miejsca na zwyczajne scenariusze czy suche dialogi. Gracz zostaje przeniesiony do prawdziwego pokoju, w którym spotyka się z innymi graczami.
Znajdują się tam wyjątkowe przedmioty, trzeba rozwiązać kilka skomplikowanych zagadek, potwierdzić umiejętność spójnego myślenia oraz sprawnością. Escape room to gra akcji, która rozstrzyga się na żywo. Nadrzędny celem wszelkich przedsięwzięć jest opuszczenie pokoju wraz z przyjaciółmi. Wydaje się, że to wszystko jest płytkie. Gracze tymczasem mają określony czas na ucieczkę z pomieszczenia.

Na czym polega ta popularna gra?

Na wstępie wszyscy gracze, którzy wybrali dokładny termin oraz godzinę, zostają zatrzymani w pokoju. Muszą zbadać całe pomieszczenie. A znaleźć w nim można naprawdę wiele dziwnych rzeczy! Gracze posiadają od 45 minut do godziny, aby rozwikłać wszystkie zagadki i wyjść pomieszczenie. Klucz może być schowany dosłownie wszędzie. Każdy pokój to absolutnie niezależna forma zabawy. Scenarzyści opracowali je w najmniejszych detalach, aby dostarczyć świetnej rozrywki i fascynować do samego końca. Nie wszystkim udaje się zbiec z takiego pokoju. Wtedy przybywa osoba trzymająca pieczę nad pokojami oraz je otwiera. Na tym etapie uczestnicy mogą od niej otrzymać informacje, jak trzeba było się wydostać albo odpowiedź pozostaje zagadką. Atrakcją jest z pewnością fakt, że zainteresowani sami muszą poznać historię pokoju – nikt im tego nie przekazuje. Czasami ma miejsce taka sytuacja, że uczestnicy potrafią wprawić w zdumienie samych autorów tajemnic oraz rozstrzygają je w twórczy sposób, a mianowicie taki, jakiego nie przewidział scenariusz. Istotnym warunkiem jest niestosowanie siły, aby wydostać się z pokoju.

Jakie typy pokojów serwują nam toruńscy scenarzyści?

Pierwszym modelem pokoju jest „Garaż słynnego żużlowca”. Scenariusz zakłada, że zainteresowani zakradają się do warsztatu słynnego żużlowca i próbują poznać sekret jego zwycięstw. Ściślej mówiąc mają odszukać ukryty „skarb” w 60 minut, ale okazuje się nim nie sekret sportowca, lecz klucz do normalnych drzwi, które zatrzasnęły się za nimi. Czy gracze pozwolą się zdemaskować? Czy zachowają trzeźwość umysłu i znikną z pokoju? Kolejnym wariantem pokoju jest „Czar PRL-u”. Drzwi, które się zatrzasnęły, tak naprawdę są tunelem do podróży między wymiarami i gracze zostają przetransportowani kilkadziesiąt lat wstecz. Aby wrócić do naszych czasów muszą wyjaśnić wszystkie niewiadome i uciec z pomieszczenia. Czy „za komuny” obywatelom lepiej się „powodziło”? Jakie komponenty wchodzą w skład eliksiru szczęścia? Trzeci wariant pokoju nawiązuje do znanej bajki o Smerfach i nazywa się „Smerfowa Kraina”. Scenariusz opiera się na ujęciu smerfów przez podłego czarodzieja Gargamela do swojego niebezpiecznego zamku. Tam robi eliksir, który ma na zawsze wyeliminować wszystkie niebieskie istoty. Za jednym ze komponentów musi udać się w podróż i to jest jedyny moment, żeby ocalić porwane smerfy. W zamku kryje się pełno pułapek, a uczestnicy są jedyną szansą na przetrwanie. Ostatni pokój, określany jako „Tajemniczy pokój nr 4”, to pomieszczenie, które dopiero co przemieszcza się do nieznanego wymiaru. Niczego więcej nie można dowiedzieć się przed wejściem do niego. Czy ktoś jest zainteresowany? Escaping room można zamówić na wyjątkowe okoliczności (np. na urodziny, wieczór kawalerski) również dla pracowników firmy, aby zjednoczyć ich i zainspirować do twórczego działania. Dom Kłódek w Toruniu może również przygotować indywidualną ofertę, czyli dobraną do życzeń przyszłych graczy. Zapraszamy na stronę Domu Kłódek w Toruniu: Escape Room.

Strona używa cookies
Ok