Wszystko na temat instalacji pneumatycznych

Instalacje pneumatyczne to zespół rozwiązań, które razem z dodatkowymi akcesoriami produkują, przygotowują, doprowadzają i odbierają sprężone powietrze. Poprawnie zamontowana instalacja charakteryzuje się zmniejszonym zużyciem prądu i podwyższeniem ciśnienia zużywanego. Sprężone powietrze jest używane w często odmiennych gałęziach gospodarczych, m.in. w chemii i w warsztatach samochodowych. Stosunkowo niewielka waga i możliwość stosowania w ekstremalnych warunkach pogodowych sprawia, że instalacje pneumatyczne są często wybierane przez właścicieli firm, którzy troszczą się o wysokie standardy swojej pracy.

Współcześnie w salonach branżowych producenci urządzeń pneumatycznych oferują kilka technologii związanych z sprężonym powietrzem. Najbardziej popularne są instalacje polipropylenowe, instalacje ze stali nierdzewnej i instalacje aluminiowe. Poniżej po kolei omówimy każdą z nich, by dać Wam lepszy obraz urządzeń pneumatycznych i możliwości ich zastosowania.

Instalacje polipropylenowe – lekki materiał, doskonałe możliwości

Instalacje polipropylenowe nie przewodzą prądu elektrycznego i nie wywołują żadnych reakcji chemicznych. Nie szkodzi im towarzystwo tworzyw o różnym odczynie chemicznym, co powoduje, że mogą być z powodzeniem stosowane w sektorze budowlanym. Przewody polipropylenowe obniżają efekt gromadzenia się pary wodnej. Materiał z jakiego wyprodukowane są instalacje polipropylenowe jest nietoksyczny i niezwykle ekonomiczny. Najważniejszym walorem rozwiązań tego rodzaju jest niski współczynnik strat ciśnienia i niska hałaśliwość.

Bezkompromisowa jakość – instalacje pneumatyczne ze stali nierdzewnej

Instalacje pneumatyczne ze stali nierdzewnej łączą bezkompromisową jakość z prostotą instalacji. Z tego względu, są najchętniej wybierane przez specjalistów z przemysłu farmaceutycznego, spożywczego i chemicznego. Instalacje ze stali nierdzewnej oparte są o technologię zaciskową, co zdecydowanie redukuje czas prac. Wszystkie akcesoria wykorzystywane w tego typu instalacjach wykonane są z surowców o wysokiej odporności na korozję. Technologia zaciskowa oprócz redukcji czasu i niezbędnych akcesoriów, eliminuje ryzyko pożaru. Instalacje pneumatyczne ze stali nierdzewnej mogą być montowane zarówno pod, jak i nad tynkowo. Rurociągi tego rodzaju są bardzo funkcjonalne. Ich montaż zalecany jest w budynkach gdzie występuje podwyższone ryzyko korozji.

Instalacje aluminiowe – szybki montaż, lepsza wydajność

Instalacje aluminiowe cechują się prostotą montażu. Zastosowanie poręcznych szybkozłączek, dostępnych w dowolnych rozmiarach, znacznie skraca czas wykonania zlecenia. Oszczędności na tego rodzaju instalacji sięgają do nawet 30% w zestawieniu z podobnymi rozwiązaniami. Asortyment aluminiowy można łatwo dobrać do wielkości danego przedsiębiorstwa. Sprawia to, że systemy aluminiowe mogą być wykorzystywane przez zarówno niewielkie warsztaty mechaniczne, jak i wieloosobowe zakłady chemiczne. Instalacje sprężonego powietrza z aluminium wyróżniają się wysoką wytrzymałością antykorozyjną. Są stabilne (nie zmieniają kształtów pod wpływem temperatury) i proste w pielęgnacji. Dodatkowym plusem jest nieszkodliwość materiału – aluminium w 100% nie narusza równowagi ekologicznej.

Pneumatyka od A do Z, czyli wyposażenie instalacji sprężonego powietrza

Praktyczna i stabilna instalacja pneumatyczna składa się z kilku podstawowych urządzeń. Dobrze jest napisać, że jedynie wysokiej jakości komponenty, właściwie do siebie dobrane powodują optymalne efekty sprężania powietrza. W budowie instalacji pneumatycznej najważniejsze miejsce zajmuje sprężarka, której celem jest podwyższenie ciśnienia danego składnika. W najmniej skomplikowanych, choć spełniających potrzeby małych i średnich przedsiębiorstw instalacjach najlepiej sprawdzi się sprężarka tłokowa. Patrząc dalej, w żadnej instalacji nie może zabraknąć takich kompenentów jak filtr ssący, osuszacz i zbiornik powietrza. Dobrze jest również zamontować tłumiki hałasu, które wpłyną na lepszą pracę urządzeń. Dalsze elementy, bez których żadna instalacja nie będzie działać właściwie to węże, bądź też rury pneumatyczne, jak i różne zawory. Profesjonalne przygotowana instalacja, wzbogacona o praktyczne i zaawansowane technologicznie akcesoria zdecydowanie zoptymalizuje większość czynności w danej firmie.

Pneumatyka jest specjalizacją inżynierii, z którą spotykamy się zarówno w codziennych czynnościach, jak i w zaawansowanych procesach technologicznych. W przeciwieństwie do instalacji elektrycznych, czy hydraulicznych, systemy pneumatyczne są znacznie tańsze i o wiele bardziej uniwersalne. Dobrze jest wydać część sowich oszczędności na innowacyjne systemy pneumatyczne, szczególnie w przedsiębiorstwach farmaceutycznych, spożywczych i chemicznych.

Odkryj profesjonalne rozwiązania pneumatyczne: pneumatyka

Strona używa cookies
Ok