Prawo jazdy to obecnie dokument obligatoryjny. Pomaga nam w znalezieniu pracy (większość kierowników podkreśla, że w trakcie rekrutacji bierze pod lupę czy dany aplikant posiada prawo jazdy) i podwyższa nasz własny komfort. Mamy okazję zaobserwować, ze rosnąca liczba ludzi młodych osób (w wieku licealnym) zapisuje się na szkolenie na prawo jazdy kat B, wbrew temu, że nowelizowane przepisy znacznie komplikują zdanie egzaminu końcowego.

Dysponując własnym samochodem mamy okazję się przemieszczać bez dodatkowego problemu. Ale istnieje jeszcze jeden ważny atut posiadania prawa jazdy – możliwość otrzymania dobrze odpłatnej i atrakcyjnej pracy. Już z kategorią B Twoje szanse na rynku pracy się zwiększają. Dysponując większą ilość kategorii (np C+E) mamy okazję otrzymać pracę w transporcie drogowym. Pensja na tym stanowisku, dla świeżych kierowców, jest minimum dwukrotnie większa niż minimalne polskie wynagrodzenie. Kierowcy ciężarówek z kilkuletnim doświadczeniem są w stanie szacować zarobki wyższe niż 4 000 złotych. Analogicznie prezentuje się sytuacja osób, które mają zdolności do przewozu osób – ukończony kurs na kategorię D.

Teraz pokażemy Tobie krok po kroku, najpopularniejsze kategorie prawa jazdy. Opowiemy również o specjalistycznych kursach związanych z doskonaleniem techniki kierowanie pojazdem. Wierzymy, że po lekturze tego krótkiego przewodnika zapiszesz się na odpowiedni dla Ciebie kurs do szkoły jazdy.

Prawo jazdy na samochody osobowe – kurs dla każdego

Szkolenie na prawo jazdy kat. B to najłatwiejsze i jednocześnie najkrótsze szkolenie, w jakim mogą wziąć udział osoby pełnoletnie o odpowiednich predyspozycjach fizycznych i psychicznych poświadczonych zaświadczeniem lekarskim. Kurs złożony jest z dwóch faz – teoretycznej i praktycznej. Na lekcjach z teorii kursanci pozyskują wiadomości o budowie pojazdu osobowego i o przepisach ruchu drogowego. Każdy kursant powinien także ukończyć zajęcia powiązane z pierwszą pomocą. Aby przejść do ćwiczeń praktycznych (prowadzenie samochodu) kandydat musi zdać wewnętrzny sprawdzian umiejętności. Lekcje praktyczne rozłożone są na 30 godzin, po czym uczestnik kursu ma prawo podejść do testu końcowego w WORD. Prawo jazdy kat. B uprawnia do prowadzenia pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) niewykraczającej poza 3,5 tony, oraz ciągnika rolniczego. Kursy na prawo jazdy kat. B oferowane są przez szkoły jazdy właściwie w każdej miejscowości. Koszt kursu to przeważnie 1300 złotych.

Prawo jazdy na samochody ciężarowe

Bardzo duża liczba moich znajomych mówi, iż od najmłodszych lat chciało stać się kierowcą ciężarówki. Nawet niektóre kobiety twierdzą, że ten zawód jest dla nich atrakcyjny. Kierowca samochodu ciężarowego to praca pełna, wyzwań, lecz także ciekawych przeżyć. Jeśli nie boisz się długich tras i nocy w niewielkiej kabinie, to za pewne zrealizujesz się w tym zawodzie. Na starcie jednak musisz przejść szkolenie na prawo jazdy kat. C. A jeśli myślisz o kierowaniu pojazdu ciężarowego z przyczepą (pospolicie określanego TIR-em) ponadto musisz skończyć jeszcze kurs na kategorię E. Harmonogram szkolenia kształtuje się bardzo podobnie jak szkolenie na kat. B z tą delikatną różnicą, że na ćwiczeniach praktycznych jeździsz samochodem ważącym znacznie ponad 4 tony. Pozyskanie dowodu deklarującego kwalifikacje także możliwe jest po zaliczeniu egzaminu w WORD. Lecz to jeszcze nie koniec. Osoby marzące o posadzie w samochodzie ciężarowym potrzebują zrealizować jeszcze jeden kurs tzw. wstępną kwalifikację. Jest to szkolenie, które zaświadcza Twoje zdolności kierowcy zawodowego. W rzeczywistości jest to kolejny dodatkowy kurs za który trzeba zapłacić. No ale jak mus to mus.

Kursy doskonalenia techniki jazdy

Kursy specjalistyczne dla kierowców, których zamiarem jest rozszerzenie wyobraźni osób kierujących samochodami, przygotowywane są w Ośrodkach Doskonalenia Techniki Jazdy. Proponowane są zarówno młodym, jak i kierowcom z wieloletnią praktyką, dla których istotne jest nieustanne podwyższanie kompetencji na drodze. Te fachowe szkolenia poruszają takie kwestie jak – jazda ekonomiczna, jazda defensywna, czy ryzyka w ruchu samochodowym. Wykonywane ćwiczenia takie jak jazda na macie poślizgowej, jazda w zakręcie podsterownym, czy nagłe zmiany zachowania uczestników ruchu mają tworzyć odpowiednie postawy w ruchu drogowym i poruszać wyobraźnię kierowców co do przypadkowych wydarzeń. Fachowe szkolenie jazdy defensywnej, czy funkcjonalne szkolenie z zagrożeń w ruchu drogowym to idealne rozwiązanie dla ludzi, którzy chcą zdobyć większą pewność za kierownicą.

Szkoły jazdy zapewniają nam co raz większa ilość szkoleń, podczas których mamy szansę ulepszyć lub sprawdzić swoje predyspozycje na drodze. Jedno jest pewne – dobrze jest zgromadzić trochę oszczędności i zarejestrować się na kurs na prawo jazdy. Im szybciej tym prościej. Znakomitym momentem na podjęcie kursu na prawo jazdy kat. B jest liceum, kiedy nie masz jeszcze pracy i innych obowiązków. Spora liczba rodziców wysyła swoje pociechy na kursy w ramach prezentu na osiemnastkę. To z całkowitą pewnością najkorzystniejsza inwestycja w dorosłe życie.

Wszystkie kursy zlokalizujesz w ofercie szkoły jazdy Rajder w Toruniu. Wejdź teraz na stronę internetową klikając tutaj: kursy jazdy torun

Strona używa cookies
Ok