Usunięcie zęba wiąże się z koniecznością jego odbudowy, aby nie dopuszczać do następnych problemów. Przyległe zęby i zęby naprzeciw potrzebują wsparcia, inaczej one również mogą zacząć się chwiać,  a ostatecznie wypadać. Z tego powodu lepiej szybko wypełnić brak. Jednym z często używanych w gabinetach dentystycznych protez, są mosty protetyczne. By móc założyć most protetyczny, obok przerwy muszą ciągle mieścić się zęby, które posłużą za oparcie dla filarów mostu. Ten sposób wypełnienia protetycznego może więc zostać używany tylko kiedy przerwa wypada pomiędzy zębami sąsiednimi. Dużym plusem tego wyjścia jest to, że da się ta metodą zastąpić do nawet trzech zębów jeden przy drugim na raz. Mosty protetyczne są zakładane na stałe, więc są zdecydowanie bardziej komfortowe od protez ruchomych. Choć duża część pacjentów boi się drobinek jedzenia wchodzących pod most, stomatolodzy przekonują – nie trzeba się martwić, bo właściwie dopasowany most na to nie pozwala i pokarm nie przedostaje się do środka. Warto rozważyć wybór mostu protetycznego, bo jest to komfortowe oraz estetyczne uzupełnienie.

Jakie są rodzaje mostów protetycznych

Most protetyczny cechuje się wyjątkowo prostą budową. Stworzono go z 2 filarów, które nakłada się na przylegających do luki zębach i z przęsła, jakie zasłania brak zęba. Są dwa typy mostów protetycznych. Ten najbardziej tradycyjny aplikuje się na odpowiednio przygotowane przyległe zęby, ewentualnie zdarza się także tak, że zamiast sąsiednich zębów filarami stają się implanty stomatologiczne. Taki rodzaj mostu jest bardzo wytrzymały oraz używany w większości gabinetów dentystycznych. Są jednak miejsca, gdzie koronę zastępującą wyrwany ząb przykleja się do naturalnych zębów pacjenta. Ta technika jest niezbyt często stosowana, bo jest mniej trwała i da się nią uzupełnić zaledwie pojedynczy ząb.

Przeważnie mosty protetyczne od stomatologa tworzone są z kilku różnych materiałów. Wysoko estetyczne są mosty pełnoceramiczne, gdzie tak samo most oraz jego podbudowa są stworzone z cyrkonu. Równie często stosowane są porcelanowe mosty na podbudowie metalowej – zazwyczaj ze stali, a w niektórych przypadkach na życzenie pacjenta ze złota. Nie tak trwałe oraz mniej estetyczne są stworzone z kompozytu (tworzywa, z jakiego wykonywane są plomby dentystyczne) na podbudowie z włókna szklanego.

Wskazania do wykonania mostu protetycznego

Przygotowanie mostu protetycznego polecane przez stomatologów jest szczególnie tym pacjentom, którzy chcieliby na stałe uzupełnić brak po utracie zęba albo zębów, jednak nie mogą decydować się na droższe implanty stomatologiczne. Mosty protetyczne w zupełności wystarczają, aby usunąć stworzoną przerwę oraz zatrzymać nasilające się chwianie się zębów sąsiednich i ograniczyć utratę kości w przestrzeni braku zęba. Utrata kości to ciężka sprawa, dlatego że oddziałuje nie tylko na stan jamy ustnej, ale także sam prezencję twarzy, jaka może z tego względu wyglądać starzej. Wypełnienie luki po zębie u stomatologa oznacza, że przywracamy prawidłowy rozkład sił podczas żucia i odpowiednie funkcje oraz konstrukcję zgryzu. Tą techniką minimalizujemy ryzyko wystąpienia chorób przyzębia i dziąseł z uwagi na gromadzące się w luce resztki jedzenia. Głównym dla pacjentów zaleceniem do wykonania mostu protetycznego jest odzyskanie piękna uśmiechu. Wymóg, który powinno się spełnić, aby stomatolog mógł wstawić most protetyczny jest właściwa ilość i jakość filarów do oparcia mostu. Filary muszą być zdrowe, aby obciążenie nie doprowadziło do ich przedwczesnego zniszczenia.

Na czym polega wykonanie mostu protetycznego?

Podstawowym etapem każdego zabiegu stomatologicznego jest pełna diagnoza oraz badania, które pozwolą stomatologowi sprawdzić, czy zastosowanie mostu protetycznego jest właściwym wyborem, mając na uwadze stan jamy ustnej pacjenta. Gdy stomatolog nie wskaże żadnych przeszkód, będzie mógł przejść do działania. Jeżeli filarami mostu protetycznego mają być naturalne zęby pacjenta, trzeba je przygotować. Zgodnie z tym stomatolog musi trochę je oszlifować, aby później możliwe było dokładne dopasowanie mostu. Pomimo niepokoju wielu osób szlifowanie zębów nie boli, bo zachodzi w obrębie szkliwa. Zabieg ten nie niszczy zębów, a przeprowadzający go stomatolog zawsze wie, jak dużą część zęba może poddać szlifowaniu. Zabieg szlifowania nie będzie potrzebny przy zakładaniu mostu protetycznego na implantach. Kiedy zęby będą już oszlifowane, kolejnym etapem wykonania protetycznego mostu jest pobranie potrzebnych wycisków. Dzięki nim, stomatolog protetyk stworzy indywidualnie dopasowany most. W czasie, kiedy w pracowni protetycznej wykonywany jest dopasowany most protetyczny, stomatolog nakłada tymczasowy most, jakiego przeznaczeniem jest ochrona przygotowanych zębów. Kiedy w końcu most zostanie przygotowany, stomatolog dopasowuje go do jamy ustnej, a potem mocuje na stałe.

Zalety zakładania mostów protetycznych

Wielkimi zaletami mostów protetycznych jest ich trwałość oraz estetyka. Za ich sprawą możemy zastąpić parę zębów jednocześnie oraz przywracamy wszelkie funkcje żucia. Wypełnienie zęba mostem protetycznym przywraca pacjentowi piękno uśmiechu i pełen komfort.

Mosty protetyczne Toruń

Strona używa cookies
Ok