Endodoncja Toruń - Leczenie kanałowe bezbolesnie i skutecznie ile zabiegow

Endodoncja Toruń - Leczenie kanałowe bezbolesnie i skutecznie ile zabiegow

DENTYSTA BEZ BÓLU- CZY TO MOŻLIWE?

Wielu z nas chociaż raz w życiu, siedząc pod drzwiami gabinetu stomatologicznego, słyszał krzyki cierpienia. Całkiem możliwe, że przydarzyło ci się też heroicznie poprosić o plombowanie bez znieczulenia, co ostatecznie skończyło się nieznośnym bólem i traumą przed dentystą. Natomiast inna inna grupa ludzi panicznie boi się nie tyle wiertła, co strzykawki. Badania pokazują, że 39% Polaków boi się chodzić do dentysty. Nie dziwi nas zatem informacja, że 99% Polaków ma próchnicę. Nieleczone zęby mogą skończyć się bardzo dużymi kłopotami dla ogólnego stanu organizmu, dlatego współczesna medycyna wychodzi naprzeciw wszelkim lękom swoich pacjentów i serwuje coraz to bardziej innowacyjne metody znieczuleń.

Dla tych, którzy obawiają się strzykawek…

Każdy z nas ma jakieś lęki. Niektórzy źle czują się w ciemnych pomieszczeniach, inni przesadnie boją się węży, natomiast są i tacy, którzy odczuwają panikują na widok strzykawek. Jest to strach zupełnie zwyczajny i nie należy się go wstydzić. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z możliwości współczesnej medycyny i wciąż funkcjonuje w realiach, kiedy lekarz był w stanie usunąć nam ząb „na żywo”, tylko dlatego, że „skończyły się limity znieczuleń”. Jeśli panika przed najmniejszym nawet bólem jest dla ciebie nie do przezwyciężenia, warto przemyśleć zastosowanie nowoczesnych metod znieczulania. Poniżej opisujemy najpopularniejsze z nich:

-„magiczna różdżka”- to komputerowa metoda zwalczania bólu. Urządzenie to przypomina kształtem różdżkę lub długopis, dlatego często jest nazywane z po niemiecku „Wand” lub po prostu „magiczna różdżka”. Bardzo często to znieczulenie stosuje się w gabinetach dentystycznych dla najmłodszych, ponieważ płyn znieczulający jest podawany przez urządzenie, które nie powoduje gwałtownego wtłoczenia leku w dziąsło. Nie wyczujemy również żadnej strzykawki. Dodatkowym plusem tej technologii jest również brak efektów ubocznych- podniebienie i język pozostają sprawne, więc jesteśmy w stanie po takim znieczuleniu bez problemu mówić. Częściowy paraliż przy znieczuleniu standardowym nierzadko wywołuje nieprzyjemne wrażenia a nawet ataki histerii.

-gaz rozweselający- Zastosowanie podtlenku azotu w mieszance z tlenem, jest bardzo korzystnym i popularnym sposobem ograniczania bólu. Gaz rozweselający relaksuje, odpręża i nieznacznie oszałamia, przez co jest nam zdecydowanie prościej oddać się „pod skalpel” specjalisty, zamiast odruchowo uciekać głową. Ta technika walki z bólem jest również dosyć często używana podczas wizyt dla najmłodszych. Jej niezaprzeczalne plusy, to brak konieczności korzystania z strzykawek. Gaz nie powoduje także drętwienia w jamie ustnej. Maski, przez które podawany jest podtlenek azotu najczęściej pachną owocami, co jest dodatkowym plusem dla pacjenta. Zdarza się, że pacjenci są w tym stopniu zrelaksowani, że zasypiają na krześle dentystycznym i budzą się dopiero, kiedy „jest już po”.

-żel, plaster, spray- Na nasze specjalne życzenie lekarz może też zastosować specjalny plaster, żel lub spray. Lek ten po przyłożeniu go do dziąseł znieczuli miejscowo posmarowany obszar i łatwiej będzie nam przyjąć preparat podawany w strzykawce.

2. Hipnotyzowanie, relaksowanie i inne bólu uśmierzanie

Rozwój stomatologii obfituje w coraz więcej metod niekonwencjonalnych. Istnieje coraz więcej klinik stomatologicznych, które proponują znieczulanie za pomocą specjalnych metod, na przykład utrzymanych w konwencji hipnozy. Te sposoby w Polsce pozostają jednak w sferze dodatków, chociaż są również skuteczne. Metody „hipnotyczne” polegają na wykorzystaniu odpowiednio zaprogramowanych aplikacji, które emitują odprężające melodie i fale dźwiękowe o różnym natężeniu. W ten nasz umysł i ciało jest wprowadzany w cudowny stan odprężenia, co pozwala nam się rozluźnić w trakcie zabiegu i bez paniki oddać w ręce stomatologa. W niektórych gabinetach pacjent podczas zabiegu dostaje też gogle Virtual Reality. Dzięki nim może „odlecieć” do innego świata, obserwując niesamowite, realistyczne pejzaże i słuchać tematycznej muzyki.

3. Strzykawka bezigłowa

Strzykawka bezigłowa- jest to narzędzie podobne do „magicznej różdżki”. Powinno upraszczać aplikowanie leku znieczulającego do dziąsła i minimalizować uczucie „rozpychania” dziąsła przez dozowany weń płyn. Strzykawka bezigłowa kształt małego pistoletu. Gadżet ten stopniowo dozuje nam środek, dzięki czemu nie jest to aż tak bolesne jak normalna igła.

4. Kto powinien unikać znieczuleń?

Wizja korzystania z usług stomatologa bez możliwości znieczulenia, jest paraliżująca. Jeśli nie masz żadnych przeciwwskazań, zawsze należy zastosować znieczulenie. Żyjemy w XXI wieku, nie ma sensu się więc bezsensownie męczyć. Są jednak sytuacje, kiedy potrzeba dentystę uprzedzić, że wstrzyknięcie zwyczajnego środka znieczulającego nie jest możliwe. Jako częste przeciwwskazanie do stosowania znieczulenia uznawana jest ciąża. Specjalistyczne analizy wykazały, że znieczulenie miejscowe nie oddziałuje negatywnie na rozwój dziecka, więc śmiało możesz iść do dentysty , oczekując na maleństwo. Warto jednak powiadomić o tym fakcie specjalistę, który ewentualnie zastosuje delikatniejszy preparat, albo zmniejszy połowicznie jego dawkę. Bardzo istotnym przeciwwskazaniem do stosowania znieczulenia u dentysty jest przyjmowanie leków, które rozrzedzają krew. Do tej grupy leków wpisujemy m. in. aspirynę, dlatego jeżeli np. krótko przed wizytą u dentysty zażywałeś aspirynę, koniecznie poinformuj o tym lekarza. Dentysta musi też wiedzieć, jeśli masz dotkliwe uczulenia na określone produkty lub środki farmakologiczne.

Stomatolog

Strona używa cookies
Ok