Księgowość dla firm – krótki poradnik

Osobista działalność gospodarcza to idealny pomysł dla osób, które cenią sobie wolność funkcjonowania. Kierowanie własną firmą to nie lada wyzwanie, aczkolwiek przeważnie opłaca się, bowiem rynek jest stale otwarty na nowe pomysły i nietypowe usługi. Przykładem takiego sukcesu jest chociażby niestandardowy salon masażu dla zwierzaków, który każdego dnia obsługuje kilkanaście włochatych pupili. Pomysł nietypowy, wręcz przez niektórych uważany za ciężki do realizacji, okazał się strzałem w dziesiątkę. Takie koncepcje zazwyczaj odblokowują drogę osobom, którym brakuje pewności siebie. A swoja działalność to wszakże determinacja, pełne zaangażowanie, nieustanne badanie nowych perspektyw i bezsprzecznie niezawodna księgowość, bez której firma jest fryzjer bez grzebienia.

Profesjonalne biuro księgowe to fundament każdego biznesu. Doświadczony księgowy nie tylko śledzi obowiązujące przepisy, ale także doradza nad konkretnymi inwestycjami. To partner każdej błyskawicznie rozwijającej się instytucji i powiernik najbardziej ukrywanych tajemnic przedsiębiorstw. Zakładając firmę powinieneś zadbać o doświadczonego księgowego, czy pomoc biura rachunkowego które obsłuży Twoje finanse. Rozmawiając o finansach, zweryfikuj czego możesz się spodziewać, będąc młodym przedsiębiorcą.

Zakładanie własnej firmy

Jeśli pragniesz założyć własną działalność, powinieneś wiedziesz, że na starcie czeka na Ciebie bardzo dużo dokumentów do uzupełnienia. Zacznij od wypisania druku CEIDG. Wstąp po prostu na platformę internetową firma.gov.pl i uzupełnij wszystkie określone pola. Wpis do Ewidencji jest jednorazowo wnioskiem o wyznaczenie przedsiębiorstwu indywidualnego numeru REGON i numeru NIP. Łącznie z wysłaniem formularza powinniśmy wybrać formę opodatkowania, ale o tym opowiemy dalej. Następnym krokiem jest wizyta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Tam jesteśmy zobligowani zarejestrować się jako przedsiębiorca. W ZUSie przedsiębiorcy mają tak jakby dwojaką osobowość prawną – są zarówno płatnikami składek (za siebie i ewentualnych pracowników) i płacą za ubezpieczenie. Jeżeli prowadzona działalność gospodarcza jest naszym wyłącznym źródłem pensji, to dostarczamy druk ZUA. Jeżeli jednak jesteśmy pracownikami w innej firmie na umową pracowniczą, wtenczas wypełniamy kwestionariusz ZZA. Dodatkową czynnością jaką wymusza od nas legislacja jest wybór biura rachunkowego, które będzie realizowało dokumentację rachunkową firmy. W tej materii możemy skorzystać z klasycznej księgowości, jak i bardziej nowatorskiej struktury – księgowości internetowej. Dobrze także pamiętać o wyrobieniu pieczątki, która niejednokrotnie przydaje nam się w najmniej spodziewanych sytuacjach. Zarejestruj także prywatne konto bankowe, by oddzielić własne pieniądze o budżetu firmy.

Wybór formy opodatkowania

Jeśli nie jesteś świadomy tego jaka konstrukcja opodatkowania będzie dla Ciebie najbardziej atrakcyjna, skorzystaj z wskazówek profesjonalnego biura księgowego. Przeważnie polskie prawo przewiduje cztery główne formy opodatkowania. W dalszej części artykułu dowiesz się o nich nie co więcej:

  • Skala podatkowa – dochód jest opodatkowany według dwustopniowej skali. Przy dochodzie wynoszącym do 85 528 złotych podatek to 18% – 556,02 złote. Z kolei przy dochodzie większym niż 85 528 złotych suma podatku to 14.839, 02 zł + 32% wzwyżki ponad 85.528 złotych.
  • Podatek liniowy – tutaj dostępna jest poszczególna wartość podatkowa, która wynosi 19%, niezależnie od wysokości dochodu.
  • Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – przy zdecydowaniu się na tą formę opodatkowania przedsiębiorca nie ma możliwości pomniejszyć osiąganych wpływów o poniesione koszty skarbowe. Istnieją tutaj jednak, jako kompensacja ,niezbyt wygórowane taryfy procentowe (3%, 5,5%, 8,5%, 17% oraz 20% w zależności od charakteru aktywności).
  • Karta podatkowa – jest to niezwykle specyficzna odmiana opłaty podatków. Na wysokość regulowanego podatku nie ma wpływu wielkość przychodów, tylko takie elementy jak: gatunek prowadzonych usług, liczba osób zatrudnionych, wielkość gminy, w której usługi są prowadzone i data urodzenia podatnika. Ta forma podatku nie jest jednak kierowana dla każdego.

Księgowość dla firm

Zależnie od oczekiwań Twojego przedsiębiorstwa, znajdź stosowne biuro rachunkowe, które zajmie się rozliczaniem Twoich finansów. Każdemu świeżemu przedsiębiorcy doradzamy, żeby skorzystał z nowoczesnych usług księgowych. Obecnie wiele księgowych gwarantuje nie tylko profesjonalne doradztwo, ale również oprogramowania do prowadzenia firmy. Jeżeli zdajesz sobie sprawę z tego, że działalność zajmie Ci cały dzień, zacznij się rozglądać za mobilnym księgowym, który przyjedzie do Ciebie po wszelkie dokumenty i faktury. Zaoszczędzisz czas i będziesz mógł się zająć rozszerzaniem usług.

Pomimo niezliczonej liczby komplikacji i wyzwań, spora ilość ludzi stale planuje prowadzenie swej działalności. Nawet małe przedsiębiorstwa wpływają na krajową ekonomię, więc może warto wykonać pierwszy ruch. Nie rezygnuj ze swoich pomysłów, bo za parę lat możesz się przekonać, że właśnie takiego rozwiązania wymagał rynek. Pamiętaj jednak, ażeby wynająć profesjonalnego księgowego, który rzetelnie zajmie się Twoimi finansami. Wstąp na tą stronę i sprawdź jak wyglądają nowoczesne usługi księgowe:Biuro Poltax Toruń

Strona używa cookies
Ok