Aranżacja ogrodów projektowanie ogrodów Bydgoszcz projektant ogrodów Toruń

Aranżacja ogrodów projektowanie ogrodów Bydgoszcz projektant ogrodów Toruń

Gdy ruszasz przed własny dom bezustannie widzisz paskudną, beznadziejną oraz przygnębiającą przestrzeń? Twoi znajomi niechętnie wpadają do Ciebie w ciepłych miesiącach? Nadeszła pora, by to zmienić! Jeżeli masz przed swoim domem niewykorzystaną połać, która optycznie zdążyła już się upodobnić do meksykańskich slumsów, to powinieneś zatrudnić profesjonalnego projektanta ogrodów. Musi być to bezwarunkowo ktoś, kto posiada wyjątkowe wyczucie stylu i kompetencje w realizowaniu takich rzeczy. Na wielu stronach internetowych masz możliwość odszukać mnóstwo kuszących koncepcji na ładny oraz interesujący ogród, m in. na żwirowe rabaty, z użyciem skrzynek drewnianych bądź palet. Jeśli więc chcesz, by powierzchnia wokół Twojego domu nabrała kolorytu oraz zatrzymywała zazdrosny wzrok znajomych, jak najszybciej zorientuj się w problemie projektowania ogrodów.

Jakie elementy musi posiadać projekt ogrodu?

Stworzenie doskonałego oraz wzbudzającego podziw ogrodu składa się z paru niezastąpionych etapów. Na starcie musi zostać przygotowany schemat wykorzystania terenu. Chodzi tu głównie o ilustracyjne jego ujęcie, które obejmuje granice rejonu, oznaczenia informacyjne albo rejony wód. Po czym przygotowuje się specyfikację zdjęciową obszaru, gdzie ma rozwinąć się ogród oraz obszarów z nim sąsiadujących. Wynajęta firma ogrodnicza tworzy na niniejszej podstawie osobny szkic techniczny, jego wizualizację oraz wczesny kosztorys.

Które elementy muszą być widoczne w rysunku technicznym ogrodu?

 • Zieleń, jaka zostanie użyta w ogrodzie z ujęciem poszczególnych gatunków i kolorem kwiatów
 • Styl nawierzchni, m in. kamień ogrodowy
 • Niewielką architekturę, mianowicie wszystkie sprzęty ogrodowe, zadaszenia oraz murki
 • Ujęcia wody
 • Rozkład centrów i przebiegu instalacji elektrycznej
 • Rodzaje oświetlenia, w tym liczbę lamp
 • Kolejne elementy, które będzie można ujrzeć na zarysie ogrodu
 • Prawdopodobny koszt ogrodu

Ogród konwencjonalny czy współczesny?

Do dzisiaj najbardziej popularne to skwery angielskie, japońskie, i zen. Każdy z nich eksponuje całkowicie inną wizję oraz trend. Przykładowo ogrody angielskie zorientowane są na autentyczność i autonomię, francuskie – na idealne, geometryczne wzory i dróżki wiodące przez środek skweru, natomiast japońskie – mają imitować naturę, a nie ją przekształcać. Współcześnie projektuje się je z nastawieniem na pragnienia użytkownika, zatem to jakie on posiada koncepcje na spożytkowanie przestrzeni swojej przyległej działki.

Przykładowe propozycje ogrodów

 • Ogrody współczesne – mające, m in. płaszczyznę do relaksu oraz wykonywania ćwiczeń fizycznych
 • Ogrody dla rodzin – zaadaptowane zarówno do życzeń rodziców, jak i dzieci. Rozplanowane z uwzględnieniem miejsc na relaks, grę albo biesiadowanie
 • Ogrody naturalne – takie, w jakich można poczuć bliskość przyrody (np. schować się w chłodzie drzew)
 • Ogrody mieszczańskie – zorientowane przeważnie na użyteczność i posiadające komfortową strefę spokoju
 • W ostatnim czasie bardzo modne stały się także ogrody minimalistyczne, glamour, eklektyczne czy art deco.

Spektakularne światło ogrodowe – które zamontować?

Pięknem zaprojektowanego ogrodu możesz cieszyć się nie tylko w czasie dnia, ale również nocą. Wystarczy, że zaopatrzymy go w dogodne światło. Doskonałym planem są ruchome lampy, które można położyć w jakimkolwiek miejscu. Wszelakie ścieżki, schody, podjazdy – więc szczególnie uczęszczane rewiry – powinny posiadać stałe oświetlenie, np. punktowe. Okolicę relaksu można zaopatrzyć w pojedynczą intensywną lampę z żyrandolem. Jeżeli w sąsiedztwie praktycznie w ogóle nie ma jakichkolwiek źródeł prądu, możesz z dobrym rezultatem stosować oświetlenie solarne. W ciągu dnia uzbierają one energię pobieraną ze słońca, zaś wieczorem będzie można cieszyć się oryginalnymi efektami dekoracyjnymi. Dobrym pomysłem jest zamontowanie tzw. receptorów zmierzchu, które będą uruchamiały oświetlenie w wybranym czasie lub lamp-automatów z sensorem ruchu (palące się dopiero wówczas, kiedy w pobliżu pojawi się człowiek bądź zwierzę).

Krótko mówiąc:

Podczas przygotowywania skwerów ogromnie ważne jest wpasowanie wszelkich elementów, chociażby tych najzwyklejszych. Dlaczego? Od nich zależy bowiem to, jakie zrobi na Tobie wrażenie. Strefa relaksu, taras, obszar wodny, wszystkie ścieżki, światło oraz osłona muszą ze sobą harmonizować. Jeśli nie potrafisz przełożyć swoich projektów na rzeczywistość, skorzystaj z usług projektanta ogrodów. Prawdopodobnie w tym, czego Ty nie masz możliwości do końca doprecyzować, on łatwo się odnajdzie oraz zaproponuje Ci optymalne rozwiązania. Pamiętaj, iż obok wyszczególnionych uprzednio komponentów, trzeba omówić z nim także wybór sprzętów do ogrodu, akcesoriów ogrodowych (m in. przyborów do grilla) i wszelkich mniejszych ozdób. Nie warto zakładać skweru na własną rękę, zwłaszcza, gdy nie wiemy co oraz jak się robi. O wielu rzeczach można najzwyczajniej w świecie zapomnieć. Sadzenie drzew tylko pozornie jest szybkie, nieskomplikowane oraz przyjemne. W rezultacie możesz zostać z rozkopaną posesją, która będzie prezentować się gorzej niźli przed podjęciem czynności. Osoba odpowiadające za wygląd skweru zwraca uwagę na wszelkie elementy, jakie będą oddziaływały na jego rozrost. Pewnie zabrzmi to trywialnie, przeważnie te atmosferyczne. Więcej informacji możesz otrzymać klikając w ów odsyłacz – Projektowanie ogrodów Toruń

Strona używa cookies
Ok