Pompa ciepła Pompa grzewcza Pompy ciepła Toruń Pompa ciepła cena

Pompa ciepła Pompa grzewcza Pompy ciepła Toruń Pompa ciepła cena

Pompy grzewcze należą do urządzeń, które pobierają energię pochodzącą ze środowiska przyrodniczego. Wymuszają przepływ ciepła z gruntu, powietrza lub wody. Kompletny proces ogrzewania budynku przebiega zatem w stosunkowo prosty sposób. Pompy cieplne mają wszechstronne zastosowanie w gospodarstwach domowych, obniżaniu temperatury pomieszczeń, chłodnictwie, przemyśle spożywczym, ogrzewaniu domów i ogrzewaniu wody do codziennego użytku. Aktualnie są wyjątkowo zaawansowanymi urządzeniami mieszającymi funkcję ocieplania i schładzania.

Pompy ciepła – zasada działania i typy

Pompy cieplne uzyskują energię z odnawialnych źródeł energii i przemieszczają ją do układu ciepła domu, przykładowo. ogrzewania podłogowego. Wyodrębnia się je biorąc pod uwagę dwa podstawowe kryteria: wariant dolnego źródła ciepła oraz technologię podnoszenia temperatury oraz ciśnienia. Pompy cieplne, które uzyskują moc z dolnego źródła ciepła rozróżnia się na: powietrzno – wodne, wodno – wodne, solankowo – wodne i pompy korzystające z odparowywania bezpośredniego oraz wody. Biorąc pod uwagę drugie kryterium, wyróżnia się pompy sprężarkowe, sorpcyjne (absorpcyjne i adsorpcyjne) i Vuilleumiera. Potrafią działać w rozkładzie monowalentnym i biwalentnym, zatem jako indywidualne źródło cieplne w lokalu bądź w zespoleniu z następnym źródłem, np. kotłem wybranego rodzaju. Pompa ciepła monowalentna zaspokaja w pełni zapotrzebowanie na ciepło, np. przestronnego domku jednorodzinnego, ale należy poprawnie nakreślić rozkład dystrybucji energii. Jeżeli zdecydowaliśmy się na układ równoległy, to znacząca jest temperatura na zewnątrz i obciążenie pompy. W sytuacji, gdy ten drugi wyznacznik jest nadmiernie wysoki, sterownik pompy załącza rezerwowe urządzenie do uzyskiwania ciepła. Układ alternatywny opiera się w skrócie na tym, że decydująca pompa ciepła będzie ocieplała bądź chłodziła pomieszczenia tylko do ustalonej temperatury. Dogrzewanie spada przykładowo. na kocioł olejowo – gazowy. Niniejszy sposób ogrzewania sprawdzi się zdecydowanie w domach z grzejnikami.

Czy warto zainwestować w gruntową pompę ciepła?

Wszystko tak naprawdę zależy od tego, na który rodzaj pompy termicznej się zdecydujemy. Na wielu stronach internetowych można odnaleźć o nich niemało informacji, m in. wstawiając w jakąkolwiek wyszukiwarkę hasło „Pompy ciepła Toruń” lub „Pompa ciepła cena”. Pompa ciepła bazująca na systemie woda – woda ma dwa podstawowe elementy: studnię poboru oraz studnię zrzutową. Jej dużymi atutami są: mała deformacja terenu, niezauważalne uzależnienie od czynników atmosferycznych, stabilność temperatury źródła przez pełen rok, dość niewielkie wydatki na inwestycję przy istniejących zapasach wodnych, wysoki wskaźnik efektywności. Pompa ciepła gruntowa posiada jednak dosyć duże wymagania co do klasy czerpanej wody (twardość, zawartość manganu oraz żelaza), niemałe koszty postawienia studni, pompa głębinowa podatna na awarie, okres eksploatacji maksimum do 20 lat, wykonanie badań sprawności studni (dla przekraczających 30 m, trzeba otrzymać zezwolenie wodno – prawne. Ponadto w przypadku, jeśli woda głębinowa jest „agresywna chemicznie”, należy ubezpieczyć pompę w odpowiedni zespół filtrów (zaś to tworzy dodatkowe wydatki).

Może jednak zamontować pompę ciepła solanka – woda?

Pompa tego rodzaju nierzadko jest zintegrowana z kolektorem gruntowym, przez który płynie solanka. To naturalnie on przejmuje ciepło z dolnego źródła ciepła. Solanka powstaje z roztworu glikolu, niekrystalizującego się w nawet bardzo niskich temperaturach. Generalnie wykorzystuje się trzy typy kolektora: kolektor płaski, spiralny bądź pionowy (inaczej sonda głębinowa).

  • Kolektor płaski konstruuje się z osobnych rurek polietylenowych, które umieszcza się na głębokości 1,5 do 2 metrów. Jego siła jest uzależniona od rodzaju ziemi. Im bardziej wilgna oraz gliniasta, tym więcej przekaże ciepła. Innym źródłem cieplnym może być jezioro lub staw.
  • Kolektor spiralny działa na analogicznych zasadach. Konkretne jego elementy mają strukturę krętych zwojów. Montuje się je w wykopach o długości od 15 do 20 metrów.

Ogromną przewagą kolektorów poziomych jest niewysoki koszt inwestycji oraz łatwość wykonania. Wadami zaś: uniemożliwienie sadzania drzew ponad kolektorem, nakrywania gleby nad nim przykładowo asfaltem albo kostką brukową, ograniczenie czasu wegetacji roślin umieszczonych ponad nim, obejmowanie znacznej przestrzeni, większe nakłady na pompowanie glikolu. Jeśli nie można przyłączyć kolektora płaskiego, wtedy trzeba zastanowić się nad sondą głębinową. Jej części posiadają wygląd pociągłej litery „U” i mogą być ulokowane od 30 do 150 metrów pod powierzchnią gleby. Zaletą tego wyjścia jest uniezależnienie od warunków atmosferycznych, duża produktywność, mały poziom dewastacji obszaru, niższe koszty tłoczenia glikolu oraz opory hydrauliczne. Nie można obyć się bez profesjonalnego sprzętu oraz zezwoleń wodno – prawnych.

Może jednak pompa ciepła sorpcyjna?

Mechanizm sorpcji to inaczej zaabsorbowanie przez jakąś ciecz odmiennej cieczy czy gazu. Kiedy nabywamy wodę mineralną z dwutlenkiem węgla, to po wyeliminowaniu zakrętki uwolniony zostaje dwutlenek węgla. Przed otwarciem był on w niej po prostu rozpuszczony. Jeśli chodzi o maszyny cieplne sorpcyjne, to można spotkać dwa rodzaje – absorpcyjne oraz adsorpcyjne. Pierwsze wykorzystują niskociśnieniową parę, która pochłaniana jest przez, przykładowo wodę i podczas tego procederu wytworzone zostaje ciepło. Drugie są dzisiaj w fazie testów jeśli chodzi o stosowanie ich do nagrzewania domków jednorodzinnych oraz wielorodzinnych. Od dłuższego czasu stosuje się je jako maszyny chłodnicze o niezwykle dużej mocy. By maszyny cieplne sorpcyjne działały, muszą zasadzać się na systemie próżniowym.

Jeśli zainteresowała Cię nasza oferta kliknij w link – Pompy ciepła Toruń

Strona używa cookies
Ok