Izolacje natryskowe budynku pianą poliuretanową

Ocieplanie natryskowe pianką PUR (poliuretanową jest wykorzystywane, nie tylko ze względu na świetne cechy termicznej izolacji. Obecnie oceniana jest jako jeden z najlepszych pośród materiałów wykorzystywanych do ocieplania , a to sprawia, że co raz chętniej pojawia się w jednorodzinnych domach, innych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Główną wartością, wobec której prześciga pozostałe materiały termicznej izolacji jest praktyka aplikacji. Pianę PUR rozprowadza się po powierzchniach przez specjalny agregat. Ocieplanie natryskowe sprawia, że pianka dopasowuje się do powierzchni, co sprawia, że dobrze przylega i kształtuje się w zgięciach i w kątach. Pozostałe materiały termicznej izolacji trzeba przycinać i układać, a z tej przyczyny ryzykujemy wystąpienie mostków termicznych i zmniejszenie izolacyjnych właściwości. Poprawnie rozprowadzona pianka PUR będzie spełniać swoją rolę na lata, dlatego że mimo upływu czasu nie traci swoich właściwości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Znane są dwie odmiany pianki PUR: pianka otwarto-komórkowa oraz zamknięto-komórkowa. Różnią się od siebie budową i atrybutami, z uwagi na co pasują do ocieplania innych części budynku. Pianka otwarto-komórkowa używana jest głównie do natryskowego ocieplania poddasza, dachów oraz wewnętrznych powierzchni. Doskonale nadaje się również do ocieplania natryskowego belkowych stropów, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Tymczasem  zamknięto-komórkowa pianka najlepsza jest do izolacji zewnętrznych powierzchni, fundamentów oraz podłóg. Taki typ pianki PUR da się także zaaplikować na dachu płaskim, stropodachach wentylowanych albo na przykład na stropach nad zimnymi pokojami

Dodatkowo piankę PUR cechuje doskonała przyczepność. Z uwagi na to bez trudu można wykonać natrysk na różne, poprawnie przyszykowane powierzchnie, dla przykładu drewno albo metalowe elementy, a także blachę. Najlepiej, by przed ociepleniem przestrzeń została pozbawiona brudu, pyłu i kurzu oraz osuszona.  W ten sposób gwarantujemy świetną przyczepność, dzięki której pianka PUR utrzyma się na wyznaczonym miejscu. Aplikację pianki PUR najlepiej zostawić zajmującym się tym firmom. Żeby przeprowadzić to poprawnie konieczne są odpowiednie warunki, np. optymalna wilgoć i temperatura powietrza. Dodatkowo pianka poliuretanowa musi zostać rozprowadzona równo.

Pianka PUR – dane techniczne

Podział na otwarto-komórkową i zamknięto-komórkową piankę PUR tłumaczy odrębność właściwości i parametrów. Pianka PUR otwarto-komórkowa ma porowatą budowę, co sprawia, że jest niezwykle elastyczna. Pianka ta po zastygnięciu staje się półsztywna i stanowi wyjątkowo dobrą termiczną izolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paro-przepuszczalnia, ale nie bardzo chroni przed wodą. Dodatkowo otwarto-komórkowa pianka ma niską masę (ok. 8-10 kg/m3), dzięki czemu ani trochę nie obarcza konstrukcji budynku. Pod względem grubości aplikowanej warstwy przyjmuje się, że jedna warstwa nie powinna przewyższać 30 mm.

Pianka PUR zamknięto-komórkowa ma niewielki współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a na dodatek jest całkiem wodoodporna. Dlatego też tak często wykorzystuje się ją do ocieplania fundamentów. Nie jest niestety paro-przepuszczalna, a do tego po wyschnięciu jest sztywna, dlatego łatwiej ją uszkodzić.

Kupując piankę PUR trzeba wiedzieć o jeszcze innych istotnych informacjach. Pianki PUR są słabo odporne na wpływ promieni UV, dlatego potrzebna będzie specjalna osłona. Co ważne w oznaczeniu łatwopalności, pianka PUR osiąga kategorię E, więc jest to surowiec łatwopalny, choć samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do najczęściej wskazywanych plusów pianki PUR należy jej prosta i lekka aplikacja. Jej umiejętność do wzrostu przestrzeni i dopasowanie się do załamań i zakamarków, zmniejsza ryzyko powstania termicznych mostków. Dodatkowo ocieplanie natryskowe pianką PUR nie pożera dużej ilości czasu. W zestawieniu do innych surowców izolacji termicznej to najszybsza metoda ogrzania budynku. Pianka szybko się układa i szybko utwardza, a przy tym pozostaje elastyczna i lekka. Dodatkowo jest niezwykle przyczepna, z powodu czego nie spada na wielu powierzchniach, a z upływem lat nie traci przyczepności i swoich właściwości. Nie spłaszcza się, nie traci objętości, co sprawia, że się nie odkształca. Szczególnie kluczowe jest również to, że po właściwej aplikacji  takiego ocieplenia natryskowego, nie wydziela substancji szkodliwych i pyłów. Warto dodać, że pianka PUR daje całkiem dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wynikają w głównej mierze z jej właściwości. Za minus możemy uznać małą odporność na promienie UV, co wiąże się z powstawaniem dodatkowych kosztów połączonych z zabezpieczeniem przed UV. Następną wadą pianki PUR jest jej łatwopalność. W zależności od komponentów, może być bardziej lub mniej palna, jednak według ogólnej oceny pianka PUR zalicza się do w klasie E, a więc pali się, choć jest samogasnąca. Także w tym przypadku da się zastosować dodatkową ochronę, która będzie chronić piankę w czasie pożaru. Zwykle jednak tym, co sprawia, że pianka PUR traci właściwości termicznej izolacji jest niepoprawny natrysk, złe przetworzenie pianki albo zaaplikowanie za małych warstw izolacyjnych. Z tego powodu do ocieplania natryskowego pianką PUR lepiej zatrudnić fachowców.

Ocieplanie pianką Toruń

Strona używa cookies
Ok